Najvýznamnejšie svetové objavy

Pohľad čitateľov a účastníkov súťaže denníka SME je od začiatku takmer nemenný - suverénne vedie objav kníhtlače pred internetom, o tretie miesto zápolí Kopernikov objav heliocentrizmu s objavom penicilínu, parným strojom a Einsteinovou teóriou relativity

. Vaše sympatie, hoci v menšej miere, si získalo aj objavenie Ameriky, počítač, Darwinova teória evolúcie, transplantácia srdca, lietadlo, telefón, žiarovka, DNK, OSN a posteľ.

Kníhtlač – nová epocha komunikácie ľudí

V Mohuči vyrobil Johannes Gutenberg (vlastným menom Genfleisch zur Laden) tlačiarsky lis, tlačiareň s pohyblivými písmenami a kalendár na rok 1448. Gutenbergovým vynálezom (okolo r. 1445) sa začala nová epocha komunikačnej techniky. Patricijský syn, narodený medzi r. 1397 a 1400, pracoval najprv ako zlatník a pisár a v tomto období sa oboznámil s technikou výroby kníh. Tieto tzv. blokové knihy vznikali tak, že sa texty nanášali na papier ako pečiatky (spočiatku to boli skôr obrázky s niekoľkými riadkami textu). Na výrobu kníh s dlhším textom by bol takýto postup veľmi nákladný, a tak Gutenberg uvažoval o použití pohyblivých, znova využiteľných písmen. Tak by sa získali knihy schopné konkurovať dielam z etablovaných skriptórií, v ktorých tucty pisárov kopírovali knihy dňom a nocou. Technické poznatky umožnili Gutenbergovi, aby ručným kovolejárskym prístrojom, ktorý sám skonštruoval, vyrobil zo zliatiny olova, cínu, antimónu a bizmutu za hodinu viac ako sto úplne rovnakých, vymeniteľných kovových typov písmen. Vďaka zdokonaleniu tlačiarenskej farby sa mu podarilo potláčať papier z obidvoch strán. Roku 1450 začal s tlačou Biblie s 1282 stranami. Aby získal typy, ktoré svojím tvarom nezaostávali ani za najvzácnejšími rukopisnými Bibliami, odlial Gutenberg pre svoje dielo 299 písmen a znakov. (Podľa: Kronika ľudstva)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Internet – najrýchlejšie spojenie

V roku 1973 iniciovala Americká agentúra vyspelých obranných výskumných projektov výskumný program postupov a technológií prepájania balíkových sietí rôznych typov. Cieľom bolo vyvinúť komunikačné protokoly, ktoré by umožňovali sieťovým počítačom komunikovať priehľadne medzi viacnásobnými vzájomne prepojenými sieťami. Výskum sa nazýval Internetting Project a systém sietí sa etabloval ako „internet“. Koncom roku 1991 sa internet rozrástol na asi 5000 sietí vo vyše tridsiatich štátoch, pričom obsluhoval vyše 700 000 hostiteľských počítačov, ktoré používalo viac než 4 milióny ľudí. Koncom 80. rokov sa však populácia užívateľov internetu a účastníkov sietí rozrástla medzinárodne a začlenili sa do nej aj komerčné zariadenia. Dnešný rozsiahly systém pozostáva zo súkromných sieťových zariadení vo vzdelávacích a výskumných inštitúciách, v obchodných a vo vládnych organizáciách po celom svete. Podľa posledného auditu špecializovanej holandskej monitorovacej spoločnosti Web Audit je Slovensko na deviatom mieste v Európe v rebríčku rastu používania internetu, dokonca v prepočte na výšku hrubého domáceho produktu na obyvateľa patrí Slovensku celosvetové prvenstvo. (Podľa: www.isoc.org/internet-history a agentúry SITA)

SkryťVypnúť reklamu

Heliocentrická sústava – nový pohľad na svet

V máji 1543, krátko pred svojou smrťou, uverejnil poľský astronóm Mikuláš Kopernik knihu o pohyboch nebeských telies (De revolutionibus orbium coelestium). V tomto diele vyvrátil geocentrický názor platný už od čias Claudia Ptolemaia a vyslovil presvedčenie, že Zem nie je stredom vesmíru, čo vyhovovalo aj náuke cirkvi, ale že stredom sústavy planét je Slnko a Zem sa otáča okolo Slnka i okolo svojej osi. Kopernikove poznatky boli úplným popretím predchádzajúcich predstáv o postavení Zeme a tým aj človeka v kozme. Odporovali aj názorom cirkvi, podľa ktorých centrom všetkého bola Zem - jediné miesto, kde sa mohli uskutočniť Stvoriteľove zámery.

(Podľa: Kronika ľudstva)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu