Väčšina krajín dosiahla pokrok v plnení politických kritérií, ktoré sa týkajú stability inštitúcií, demokracie, právneho štátu a ľudských práv. Slovensko, ktoré ich minulý rok ešte nespĺňalo, tentokrát uspelo. Rumunsko síce politické kritériá spĺňa, no EK mu vyčítala situáciu približne 100 000 detí v detských domovoch, ktorú vláda nebola schopná riešiť. Lotyšsku a Estónsku, ktoré obe politické kritériá spĺňajú, komisia vyčítala, že legislatíva o používaní jazykov je diskriminujúca voči občanom s materinským jazykom ruským a nezodpovedá medzinárodným kritériám. Turecko v plnení politických kritérií pokročilo len pramálo a stále ich nespĺňa.
EKONOMICKÉ KRITÉRIÁ
Priemerný hospodársky rast 13 kandidátov je 2,2 percenta, najlepšie je na tom Maďarsko (5,1) a Poľsko (4,8) a zoznam uzatvára Česká republika (-2,3) a Rumunsko (-7,3 percenta). Inflácia sa znížila a nezamestnanosť zvýšila vo väčšine krajín a aj obchodný deficit sa väčšinou prehĺbil.
TRHOVÉ HOSPODÁRSTVO
Len Cyprus a Malta majú v súčasnosti trhové hospodárstvo, ktoré je konkurencieschopné v rámci EÚ. Im sa najviac približujú Maďarsko a Poľsko, za nimi nasleduje Slovinsko a Estónsko, ČR musí ešte veľa doháňať. EK pozitívne hodnotí, ako pokročili trhové reformy v Lotyšsku a na Slovensku, pričom ďaleko od konkurencieschopného trhového hospodárstva má stále Rumunsko a Bulharsko. Turecko mnohé charakteristiky trhového hospodárstva spĺňa, no musí ešte stabilizovať svoju makroekonomickú situáciu znížením inflácie a rozpočtového deficitu.
HARMONIZÁCIA LEGISLATÍVY
Niektoré krajiny druhej vlny rozširovania predbehli troch kandidátov z prvej skupiny. MR, Lotyšsko a Bulharsko majú uspokojivé tempo harmonizovania legislatívy, pričom Slovinsko a Slovensko zintenzívnili svoje snahy. Estónsko, Litva a Rumunsko sú slabšie, pričom pomalé tempo harmonizácie legislatívy konštatovala komisia aj v prípade ČR a Poľska. (Reuters, kl)