Pripomienky, či skôr „identifikovanie oblastí“, v ktorých Európska komisia „povzbudzuje“ Budapešť ešte k väčšiemu úsiliu, sa Budapešti zdali rozumné a realistické. Ide predovšetkým o boj proti korupcii a organizovanému zločinu, zlepšenie sociálnej situácie rómskej menšiny, reformu zdravotníctva, ochranu životného prostredia a bezpečnosť hraníc. To isté platí aj pre najviac kritizované ministerstvo životného prostredia. V prípade mnohých zo spomenutých problémov však vláda Viktora Orbána rada vyzdvihuje aj svoje zásluhy, a tak sa posudok predsa len trochu dotkol „ješitnosti dobrého žiaka“.
Pozitívne prijala Budapešť aj rozhodnutie rozšíriť počet krajín, s ktorými EÚ vedie priame rokovania o vstupe o ďalších šesť, vzhľadom na to, že individuálny prístup ku kandidátom aj pre Maďarsko vytvára priestor venovať sa niektorým špecifickým problémov vo vzťahoch k EÚ do väčšej hĺbky.
Na veľké sklamanie Budapešti však EK neodporučila určiť konkrétny dátum, keď budú môcť byť prvé krajiny prijaté do EÚ - čo sa však dalo očakávať. Premiér Orbán veľmi často upozorňuje, že Maďarsko potrebuje poznať presný dátum a nerozhodnosť EÚ v tejto otázke bráni Budapešti vo vypracovaní dlhodobých hospodárskych plánov. Orbán tvrdí, že Maďarsko bude pripravené na členstvo do 1. januára 2002, t. j. do konca volebného obdobia. (kl)