BRUSEL (ČTK, mim) - Európska komisia včera odporučila členským krajinám EÚ, aby sa v roku 2000 začali vstupné rokovania so všetkými krajinami tzv. druhej skupiny vrátane Slovenska. Začatie rokovaní s Bulharskom však podmienila tým, že jeho vláda oznámi prijateľný termín uzatvorenia starých jadrových reaktorov v Kozloduji a dosiahne podstatný pokrok v ekonomických reformách. Rumunsko musí najprv rázne zreformovať systém starostlivosti o deti. Komisia včera tvrdo kritizovala zhoršujúce sa podmienky v rumunských sirotincoch. Od Bukurešti sa tiež očakáva, že podnikne nevyhnutné kroky k náprave zlých makroekonomických výsledkov. Z porovnania posudkov vychádza Rumunsko jednoznačne najhoršie. V hodnotenom období došlo v Rumunsku podľa komisie prinajlepšom k stabilizácii.
Európska komisia zároveň vyzvala členské krajiny únie, aby sa na decembrovom summite EÚ v Helsinkách zaviazali, že „budú pripravené rozhodnúť o vstupe kandidátskych krajín spĺňajúcich všetky nevyhnutné kritériá od roku 2002“. Termíny vstupu najlepšie pripravených uchádzačov bude EÚ podľa názoru komisie môcť stanoviť až potom, keď bude mať k dispozícii úplné vyhodnotenie situácie každej z nich, ako z hľadiska prístupových rozhovorov, tak vnútornej prípravy na členstvo. Predseda Európskej komisie Romano Prodi upresnil, že pätnástka by sa mala zaviazať na ukončenie reformy svojich inštitúcií (revízie základnej zmluvy) do konca roku 2002. Uvedené odporúčania a závery obsahuje štyridsaťstránkový dokument o stratégii východného rozširovania EÚ, v ktorom komisia zhrnula závery obsiahlych hodnotiacich správ o medziročnom pokroku dvanástich kandidátskych krajín a Turecka.
V porovnaní s ostatnými krajinami prvej skupiny kandidátov vyznieva prevažne kriticky hodnotenie susednej Českej republiky. Komisia neurobila na základe opakovaného slabého hodnotenie ČR žiadny dramatický záver. Niekoľkokrát však konštatuje, že ČR musí výrazne pridať, aby splnila v strednodobom výhľade všetky kritériá vytýčené v roku 1993 v Kodani. Naznačuje, že pokiaľ má ČR vstúpiť do EÚ spolu s ostatnými najlepšími kandidátmi, nemôže si o rok dovoliť tretí nedobrý posudok. Za kandidáta by podľa komisie malo byť od roku 2000 považované Turecko: o vstupe sa s ním sa s ním začne rokovať až potom, keď bude rešpektovať politické kritériá (demokracia, ľudské práva). Únia mu preto ponúka zintenzívnenie politického dialógu práve o týchto témach, zjednotenie všetkých foriem predvstupovej pomoci a podľa vzoru ostaných kandidátov schválenia „vstupného partnerstva“ i na tureckej strane „národného programu“ preberania legislatívy. Bude mať tiež nárok na analytické porovnávanie práva. Členovia Európskeho parlamentu dali včera najavo znepokojenie potom, čo EK uznala Turecko za kandidáta na členstvo v EÚ. „Je to po prvý raz, čo EÚ chce považovať za kandidáta krajinu, ktorá nespĺňa zásadné kritériá, ako je uznávanie ľudských práv,“ vyhlásil bývalý predseda Európskeho parlamentu Klaus Hänsch.