Blesková zmena režimu v Pakistane prebehla v utorok bez akéhokoľvek odporu a okrem vojakov hliadkujúcich okolo strategických budov vo veľkých pakistanských mestách včera už nič nepripomínalo dramatické udalosti predchádzajúceho dňa. Krajina upadla v utorok do chaosu len na chvíľu, keď vojaci začali vstupovať do vládnych budov a sídiel štátnych médií. Tie prestali vysielať a jediným zdrojom informácií o tom, čo sa vlastne stalo, boli zahraničné médiá. Prítomnosť vojakov v uliciach však i tak nijako nenarušila každodenný život. „Obávali sme sa samoúčelnej politiky, ktorá otriasla základmi pakistanskej federácie,“ to boli slová vodcu prevratu generála Perveza Mušarrafa. Rovnako však zmýšľa aj veľa Pakistancov, aj keď generál sa ešte nevyjadril, akým spôsobom hodlá krajinu viesť ďalej. Armáda sa za neho jednotne postavila a ani medzi obyvateľmi nebol zaznamenaný žiadny odpor, skôr naopak - časté prejavy radosti. Pučisti preto nemuseli urobiť žiadne výnimočné bezpečnostné opatrania a včera sa aj v okolí strategických budov znížil počet hliadkujúcich vojakov.
„Nemohli sme veriť našej vláde ani našim politikom, sú skorumpovaní,“ hovorí Muhammad Rahíl, inžinier v Islamabade. V meste Multa vítali obyvatelia zosadenie vlády salvami do vzduchu a v miestnych novinách vyšiel včera obrovský inzerát vítajúci prevrat. V Karáčí, kde 4000 ľudí prišlo o život v etnickom násilí za uplynulé štyri roky, majiteľ obchodu Muhammad Naím dúfa, že jeho mesto zažije v budúcnosti menej násilností. Bývalý minister spravodlivosti a senátor Ikbal Haider tvrdí, že za prevrat je plne zodpovedný samotný premiér. „Neustále dokazoval, že nie je schopný viesť štát v súlade s normami demokratického vládnutia,“ povedal. Premiér sa podľa neho správal ako slon v porceláne a armáda nemala na výber. Prevrat privítala aj opozícia, „Naváz je fašista, obyvatelia Pakistanu ho nechcú,“ povedala bývalá pakistanská premiérka Benazír Bhuttová, šéfka opozičnej Pakistanskej ľudovej strany. No na druhej strane vyjadrila obavy, aby jedného fašistu na čele krajiny nevystriedala vojenská diktatúra. V Lahore, v okolí rezidencie guvernéra štátu Pandžáb Miana Muhammada Azhára, ktorý minulý mesiac obvinil vládu z korupcie, sa zhromaždilo niekoľko desiatok ľudí, ktorí Azhára zdravili ako budúceho premiéra.
Pakistanci teraz očakávajú, že noví vládcovia, nech už to bude ktokoľvek, zastavia ekonomický úpadok, zlepšia postavenie Pakistanu na zahraničnopolitickej scéne a nájdu liek na sektárske násilie, ústup zákonnosti a vysokú nezamestnanosť. Západní politológovia sa ale obávajú podobnej islamizácie spoločnosti, akej sme boli svedkami v Afganistane. „Najhorší scenár by bol, keby sa vláda stala oveľa militantnejšou a oveľa islamskejšou v snahe zabezpečiť si kredibilitu a legitimitu, hovorí Deepa Ollapallyová, expertka z amerického mierového inštitútu.
(REUTERS, TASR, kl)