Ing. MILAN ZVARA, Poprad: „Ak zlikvidujeme huby, umrú aj lesy, pretože veľa druhov húb existuje v pozitívnej symbióze so stromami tzv. mykoríze. Hubári by mali opatrne brať len to, čo naozaj zbierajú a vedia využiť. Všetko, aj muchotrávka, má v lese svoje miesto a význam.“
JOZEF KOCÚR, Košice: „Človeku vôbec nič nedáva právo, aby v prírode čokoľvek absurdne ničil len preto, lebo on to nezbiera. Čo keď sa, tak ako v bezohľadne ničenom tropickom pralese, práve v tej odkopnutej hube skrýva niečo, v čom tí po nás môžu objaviť zázrak? Napríklad liek na dnes nevyliečiteľné choroby.“
ANTON PIŽURNÝ, Banská Štiavnica: „Huby treba chrániť všetky bez rozdielu. I nejedlé a jedovaté. Sú súčasťou a ozdobou prírody. Dnes už len zriedkavo vidieť tzv. čarokruhy, fascinujúci pohľad na huby rastúce v kruhu, neraz i v priemere 6 až 20 metrov. Čarovné kruhy sú na Slovensku asi zo sto druhov húb. Medzi najkrajší čarokruh patrí muchotrávka červená. Čo spôsobila ľuďom, že do nej kopú? Čarokruhy sú čoraz zriedkavejším úkazom a pritom napríklad 300-metrový kruh strmuľky veľkej, ktorý objavili vo Francúzsku, sa utváral minimálne 700 rokov.“
HANA KRÁTKA, Žiar nad Hronom: „Žiaľ, nepatrím medzi hubárov, no myslím si že huby tak ako celú prírodu treba veľmi chrániť. Hubári by nemali ničiť žiadne huby ani tie, ktoré nepoznajú. Všetky majú totiž v prírode svoje nezastupiteľné miesto. Aj jedovaté sú na niečo užitočné, i keď nie pre človeka.“
VASIĽ DEMIDOV, Martin: „Ochrana húb a celej entomológie je u nás nepremyslená, jemnejšie povedané, akási čudná. Ak sa neozdraví životné prostredie, všetko živé pomaly umrie, samozrejme, vrátane človeka, ktorý je s prírodou bytostne spätý. V rámci ochrany životného prostredia musia byť ekologické opatrenia systémové. Predovšetkým treba utlmovať priemysel, dopravu, poľnohospodárstvo a energetiku takým spôsobom, aby sa zamedzil únik ich nebezpečných splodín do vody, pôdy a ovzdušia.“
DAŠA BALÁŽOVÁ, Tulčík: „Ako aktivistku lesoochranárskeho zoskupenia VLK ma vždy zarmucuje, keď vidím či už zničený les, alebo zničené huby, lebo patria k sebe a ničením oboch človek ničí i sám seba.“
MARTIN POHORELEC, Dobšiná: „V predchádzajúcich rokoch nás obavy z toho, že kuriatka z prírody miznú, azda dostatočne poučili, ako by nám tento jeden druh v prírode, ale i v košíkoch chýbal. O to viac ma teší, že tento rok bolo práve kuriatok toľko, čo roky nepamätám, a pozoruhodne veľkých. Čo keby nám zmizli v súvislosti s ničením húb, hríby? Bola by to hotová katastrofa. Podľa mňa huby ničia len hlupáci, ktorí do rodiny skutočných hubárov nikdy nepatrili.“
(eb, ks)