EDUARD KUKAN, minister zahraničných vecí SR: „V minulosti sme vždy tvrdili, že realisticky očakávame pozvanie pre Slovensko od helsinského summitu EÚ. Takéto odporúčanie obsahuje zverejnená správa Európskej komisie. Je to pre Slovensko veľmi dobrý signál a teraz bude už iba na nás, aby sme to pozvanie a začatie rokovaní využili na čo najrýchlejší postup v procese približovania sa k úplnemu členstvu v EÚ.“
VLADIMÍR PALKO, KDH: „Je to výsledok našej vnútornej politiky a dozvuk parlamentných volieb na Slovensku. Tak to bude platiť aj v budúcnosti. Proces prijímania do EÚ bude úspešný, ak uskutočníme proces zmien. Dnes sú to najmä ekonomické zmeny.“
LÁSZLÓ GYUROVSZKY, SMK: „Ak je to tak, potom ide o veľký zahraničnopolitický úspech Slovenska. Domnievam sa, že je to aj potvrdenie správnosti smerovania Slovenska. Nemyslím si, že by neboli výhrady voči politike vlády, ale toto rozhodnutie by nás malo súčasne podporiť, aby smerovanie SR bolo oveľa razantnejšie.“
OĽGA KELTOŠOVÁ, HZDS: „Potešilo ma, že sa EK v novom zložení vrátila k pôvodnej myšlienke, ktorú presadzovalo aj HZDS, k tzv. štýlu regata. V tom čase bol veľkým zástancom tejto myšlienky aj švédsky premiér. Je spravodlivé, že tak ako v regate sa všetky lode postavia na jednu štartovaciu čiaru, nech sa plavia, nech dokážu, čo vedia.“
ANNA MALÍKOVÁ, SNS: „Naša strana bola a je zdržanlivá, pokiaľ ide o vstup do EÚ. Myslíme si, že slovenská ekonomika nie je dostatočne pripravená na to, aby zvládla konkurenčené prostredie. To, že všetky kandidátske krajiny sa majú zahrnúť do jednej skupiny, môže byť skôr nevýhoda a môže to vstup SR do EÚ oddialiť. Osobne mi to neprekáža. Mám štatistiku, podľa ktorej je časový interval vstupu pre jednotlivé krajiny od roku 2000 do roku 2012. EÚ tým prejavila zdržanlivosť a odklad voči všetkým kandidujúcim krajinám. Je to aj preto, že EÚ sama nie je pripravená na rozširovanie.“
(sp, kos)