ovať naživo v rámci veľkého koncertného turné. Naplánovala si ho spoločne s pražskou kapelou Chinaski, celá séria vystúpení potrvá s prestávkami až do polovice decembra a zastávky sú vytýčené na mape Slovenska i Českej republiky. Do konca októbra bude Chinaski špeciálnym hosťom domácich koncertov Hexu, v prvej polovici novembra si svoje úlohy vymenia v ČR a v decembri turné uzavrú vianočnými akciami v metropolách obidvoch republík. Hneď po vydaní Supermarketu si Hex zahral na niekoľkých letných koncertoch. „Boli sme radi, že ľudia sa veľmi dobre chytali na nové pesničky. Dokonca po takom krátkom čase už aj spievali ich texty,“ spomína na prázdniny basgitarista Tomáš Dohňanský, prezývaný Yxo. Potom sa už naplno sústredili na prípravu nového koncertného programu, ktorého súčasťou bude unplugged vsuvka i ďalšie prekvapenia. „Najviac vecí budeme hrať z novej platne, veľa z predchádzajúceho Ultrapopu, z prvej platne, ale prakticky aj zo všetkých ďalších. Bude to viac-menej naše best of, už je to tak vykryštalizované,“ sľubuje spevák Peter Dudák, pre zmenu známy ako Ďuďo. Na ucelené turné Hex vyráža po dvoch rokoch od Ultrapop Tour. „Po dlhom čase ideme hrať do Čiech a sme zvedaví, ako to dopadne. Prvú šnúru sme tam mali v roku 1993 a ohlas bol vtedy veľmi dobrý. Postupne sa to však čoraz viac uzatváralo a teraz absolútne netušíme, do čoho ideme. Takže sa tešíme aj sme zvedaví,“ pokračuje Dudák.
Žánrovú rôznorodosť nových piesní, ktorých štýly sám Hex pomenúva bez hudobných hraníc od klasického popu a rockandrollu cez soft punk, caffe rock, ska, traditional, tekknopop a kozmický beat až po šansón a etnickú baladu, vraj poslucháči dokázali stráviť a prijať. „Ľudia väčšinou najlepšie prijímajú veci, ktoré poznajú z rádií. Najväčší ohlas je najmä na singlovky. Ale závisí to od konkrétnej akcie. Ak sú na koncerte nejakí pankáči, tí vyžadujú tvrdšie veci. Kde je v publiku trebárs viac báb, môžeme zahrať pomalšie. Tak ako je rôznorodá platňa, aj rôzni ľudia chcú od nás rôzne veci,“ vraví spevák Hexu. Na otázku, či sú teda schopní prispôsobiť vystúpenie podľa diváckeho zloženia a priamo na mieste improvizovať, reaguje: „Určite. Mení sa to, nie je to vždy presne dané. Keď je dobrá nálada, tak predlžujeme a hráme aj niektoré veci, ktoré by sme normálne nehrali. A zasa keď to začína byť slabšie, musíme ľudí rozpumpovať a nehrať pomalé pesničky.“ Gitarista Martin Žúži zvaný Fefe sa ozve: „Človeka to občas až prekvapí, ako Peter dokáže zmeniť program počas koncertu. Očakávame niečo iné, technika je presne nastavená, všetko je poprepínané a on zrazu niečo vyhlási a začne to hrať. Potom je to trocha zmätok. Ešteže sme profesionáli a zvládame to.“ Yxo mu skočí do reči vetou: „Ale veď o tom to je.“ A Ďuďo debatu uzavrie slovami: „Keby to bolo stále to isté, tak by sme už všetci viseli na povale.“
Napriek silnej pozícii na domácej hudobnej scéne sa musí aj Hex pred turné boriť s problémami finančného rázu. „Produkčná stránka prípravy je ťažká a zohnať peniaze od sponzorov nie je jednoduché. Dávajú ich do iných projektov, do vážnej hudby, do nezmyselného športu. Keď totiž vidím, koľko zarábajú slovenskí futbalisti, iba sa pousmejem. A pritom na nich chodí plus-mínus toľko ľudí ako na naše koncerty. My však na turné nejdeme zarábať peniaze, skôr tam prerobíme. Ale robíme to pre ľudí, aby si mohli vypočuť naše pesničky,“ hodnotí situáciu Yxo. Fefe vzápätí označí financovanie kultúry na Slovensku za zvláštne. „Chápem, že nás nikto nebude dotovať, ale myslím si, že populárna hudba je smer, ktorý mladých ľudí extrémne zaujíma a nikto nedá ani korunu, aby napríklad kapelám v Bratislave zabezpečil skúšobňu v nejakom kulturáku.“
V spolupráci s Chinaski vidí Hex šancu presadiť sa v českom teritóriu, ktoré má o slovenskú hudbu čoraz menší záujem. Vysielacie časy v rádiách často musia vydavatelia platiť, slovenská pieseň sa v nich len tak ľahko neobjaví. S tým potom súvisí aj záujem o koncerty. „Povedali sme si, že jediný spôsob je ísť tam s niekým ako Chinaski. Trebárs sa to potom zlomí a slovenské kapely budú môcť chodiť hrávať do Čiech častejšie a viac ako v súčasnosti.“ Na dopravu počas turné budú mať hexáci k dispozícii svoj Seat Toledo, aparatúru povezie minikamiónik s prívesom. Na vybavenie šatní náročné požiadavky nemajú. „Máme radosť z toho, ak nejakú šatňu po koncerte vôbec nájdeme. Keď je nebodaj čistá a je v nej uterák, tak to je úplne super. Ale počuli sme, že po koncerte v Zlíne pôjdeme do hotela, kde sú vírivé vane. Už sa tam tešíme,“ uzatvára Hex.