ktorého spoločnosť vzápätí nakupovala tieto cenné papiere.
Aké sú vaše plány po odchode z postu poradcu generálneho riaditeľa SPP?
„Svoje pôsobenie v SPP som ukončil výpoveďou adresovanou jej generálnemu riaditeľovi s uvedením všetkých dôvodov, ktoré ma k tomuto kroku viedli. Vzhľadom na dezinformácie, ktoré sa v novinách objavili, som pripravený svoju výpoveď aj zverejniť. Teraz už môžem povedať, že som prijal ponuku, ktorú som dostal od Slávie Capital, a momentálne v nej aj pracujem. Na tomto mieste vidím svoju pridanú hodnotu a má to aj dostatočné logické zdôvodnenie, keďže som nikdy nepoprel, že som spolumajiteľom Slávie Capital.“
Povedali ste, že k podaniu výpovede vás viedlo niekoľko dôvodov. Mohli by ste uviesť tie najzávažnejšie?
„Vo svojej výpovedi som rekapituloval celé obdobie svojho pôsobenia v SPP. Text zaberá približne dve strany, bez všetkého ho môžem dať k dispozícii.“
Vzhľadom na fakt, že ste spolumajiteľom Slávie Capital, médiá tvrdo kritizovali vašu participáciu na eurobondovej emisii SPP. V tomto prípade ste totiž na oboch stranách zainteresovaných na obchode - aj ako zástupca inštitúcie, ktorá tieto cenné papiere vydala, a zároveň aj ako spolumajiteľ firmy, ktorá bola jedným z kupcov eurobondov SPP. Nepovažuje to za konflikt záujmov?
„Rozhodne nie a musím vás trošku poopraviť. Nezastupoval som obidve strany, teda predávajúceho aj kupujúceho. Z odbornej stránky sa pripravila hrubá demagógia v novinách, ktorá súvisí s tvorbou ceny pri predaji eurobondov a s celou formou prípravy, aranžovania a predaja emisie vrátane cenotvorby. Manažérom celej emisie nebol Ratkovský, bola ňou Banque Paribas, ktorá bola minulý rok vyhodnotená ako jednotka spomedzi európskych bánk pri umiestňovaní eurobondových emisií. Po vypracovaní informačného memoranda, ktoré vychádza z hospodárskych výsledkov SPP a ktoré sú v tomto roku excelentné, sa realizoval rating SPP, ktorý sa podľa očakávaní dostal na úroveň ratingového hodnotenia štátu. Na základe týchto skutočností sa v závere procesu prípravy emisie uskutočnila tzv. road-show SPP pred investormi. Na základe jej výsledkov investori indikujú, aký objem z emisie chcú približne upísať a v akej cenovej hladine. Počas celej road-show sa na tieto ponuky nereaguje, robí sa len ich zber. Až na záver prebehne tzv. book-building proces, v rámci ktorého manažér emisie - teda Banque Paribas - zosumarizuje všetky indikatívne ponuky investorov a zistí, aký je rozdiel medzi plánovaným objemom emisie a skutočným záujmom investorov. Potom určí najnižšiu cenovú hladinu pre emitenta, pri ktorej bude upísaná celá emisia. Banque Paribas odporúčala SPP cenovú hladinu 450 bázických bodov nad výnosmi porovnateľných nemeckých Bunds (vládnych dlhopisov). Vedenie SPP, ktorého členom som už ja nebol, sa rozhodlo pre úroveň 440 bodov nad úrovňou trhu aj za cenu toho rizika, že sa nepodarí upísať celý plánovaný objem emisie eurobondov, čo sa však nestalo. Pripomínam, že ponuky na road-show dostali takmer všetky slovenské banky. Ak bol nákup týchto eurobondov taký výhodný, prečo do neho išla podľa mojich informácií len Slovenská sporiteľňa a Tatra banka? Slávia Capital išla do tohto obchodu z tých istých komerčných dôvodov ako ostatní investori a nemala ani najmenšiu možnosť zasahovať do cenotvorby emisie. Bolo by veľmi iluzórne domnievať sa, že Ratkovský sa objavil niekde v Londýne a celý svet stíchol a čakal, čo povie.“
MICHAL NALEVANKO