Po takmer ročnom naťahovaní sa o bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta víťazí aj po včerajšku právo nad politikou. Potom, čo 16. októbra 1998 britská polícia uväznila Pinocheta na základe zatykača španielskeho sudcu a po niekoľkých reparátoch v marci tohto roku najvyššia britská súdna inštancia, Snemovňa lordov, definitívne potvrdila oprávnenosť jeho zatknutia, včera londýnsky súd rozhodol o Pinochetovom vydaní do Španielska. Exdiktátor tak môže byť postavený pred súd, aby sa zodpovedal z 35 obvinení z mučenia a vrážd španielskych občanov počas svojej vlády v rokoch 1973-1990.
O osude Pinocheta však ani po včerajšku nie je definitívne rozhodnuté. Právnický ping-pong bude pokračovať Pinochetovým odvolaním sa. A najväčší tromf má Pinochet a spol. ešte v rukáve - zlý zdravotný stav. Chorý 83-ročný exgenerál sa môže celkom oprávnene domáhať prepustenia do vlasti zo zdravotných dôvodov tak u britského ministra vnútra, ako aj prípadne neskôr v Španielsku. Pre mnohých politikov by bol práve tento argument vítaným kompromisom, ktorý by obom stranám pomohol zachovať tvár a nepoškodil čílsko-britské, či predovšetkým čulé čílsko-španielske vzťahy. Takýto vývoj napokon v lete potvrdzovali správy médií o horúčkovitých politických vyjednávaniach medzi španielskymi a čílskymi politikmi.
Je veľmi pravdepodobné, že zdravotné problémy exgenerála Pinocheta zohrajú nakoniec rozhodujúcu úlohu. Je možné, že Pinochet nakoniec nebude ani súdený ani odsúdený, alebo nebude schopný si v prípade rozsudku svoj trest „odsedieť“. Bez ohľadu na ďalší vývoj kauzy je však už dnes veľa dôvodov na radosť. Vďaka bezprecedentným rozhodnutiam britskej justície sa v uplynulých 12 mesiacoch ukázalo, že viac ako 3000 obetí sa nemôže stať vnútornou záležitosťou akejkoľvek krajiny a že diktátorov ani po desaťročiach nechráni diplomatická imunita. A včera londýnsky súd potvrdil, že ľudí podobného razenia môže Británia nielen zatknúť, ale aj vydať. Takže aj keby to nakoniec Pinochetovi prešlo, je nádej, že bol posledný. MIRIAM ZSILLEOVÁ