Na druhú polovicu 90. rokov budú mať šéfovia Medzinárodného menového fondu s veľkou pravdepodobnosťou ťažké srdce. Tak ako nikdy predtým, práve v posledných rokoch tohto tisícročia sa čoraz nástojčivejšie ozývajú kritici MMF, v krajnom prípade volajúci po zrušení fondu a vytvorení novej architektúry globálnych finančných trhov. Ich argumenty sú jasné a ťažko spochybniteľné - namiesto toho, aby MMF účinne pomohol krízou zmietaným ázijským ekonomikám či Rusku, stojacemu na pokraji ekonomickej apokalypsy, jeho odporúčania stiahli väčšinu obetí finančných turbulencií do ešte väčších problémov.
Napriek tomu, že ruská finančná kríza vypukla ešte v auguste minulého roka vzťahy Ruska a MMF sú ešte stále v centre záujmu. Paradoxne sa o ne zaujíma aj ruská tajná služba, spolu s americkou FBI. Zatiaľ posledným klincom je v tomto prípade správa ruských vyšetrovateľov, podľa ktorých finančné transakcie s takmer piatimi miliardami dolárov skončili tak, že poputovali na súkromné účty v ruských bankách namiesto toho, aby sa stali nástrojom naštartovania ozdravných programov. Sprostredkovateľom celej transakcie sa mala stať Bank of New York. Zarážajúce je však to, že ilegálny transfer peňazí sa udial s vedomím nielen Kremľa, ale zrejme aj prvého muža MMF - Michela Camdessusa.
Hoci svetová verejnosť sa už pred niekoľkými mesiacmi dozvedela, že vzťahy fondu k Rusku nie sú kóšer, nikto v MMF na seba nedokázal prevziať zodpovednosť. Tento prípad pritom nie je jediný, za ktorý si fond vyslúžil silnú vlnu kritiky. Naopak, po podozreniach a špekuláciách z podozrenia defraudácie miliárd dolárov predstavitelia MMF len zvýšili periodicitu svojich vystúpení na ekonomických fórach a na stránkach finančných médií. MMF si nielenže nepriznáva svoje chyby, v celej jeho štruktúre sa navyše nenašiel nik, kto by bol napriek evidentným omylom fondu exemplárne potrestaný. Realita je však niekde inde - formálni šéfovia MMF považujú posledný vývoj v Rusku za priaznivý a ich očakávania hovoria o odrazení sa z ekonomického bahna, v ktorom sa krajina zmieta - aj s pomocou „liečebných procedúr“ fondu - už niekoľko rokov. Niet preto divu, že MMF sa stáva stále častejším terčom kritikov, požadujúcich zrušenie tejto inštitúcie na čele s najväčším sponzorom - USA.
Už dnes je zrejmé, že mafiánske praktiky Ruska sa stihli infiltrovať do MMF. Absencia právneho štátu a nastoleného „poriadku“, ktorého rámec diktuje ruská mafia, nedávajú žiadne šance väčšiemu prílevu potrebných peňazí do ekonomiky. Rusko sa stalo čiernou dierou, v ktorej miznú peniaze ostatných členov MMF, a fond ich poskytuje tak, akoby zabudol, čo by mal v krajine podporovať - pochovanie ekonomického marazmu a vybudovanie inštitúcií, bez ktorých čaká každú krajinu rovnaký osud - korupcia a ďalší ekonomický prepad. MICHAL NALEVANKO