, z ktorých časť mala pochádzať z úverov Medzinárodného menového fondu Rusku. Ide o prvé konkrétne obvinenia v kauze, ktorá zamestnáva najvyššie politické kruhy v USA i Rusku a do ktorej majú byť zapletené aj ruské politické špičky vrátane okolia samotného prezidenta Jeľcina. Britský denník Daily Telegraph včera napísal, že americkí vyšetrovatelia majú na budúci týždeň vypočúvať Jeľcinovho zaťa, obchodníka s ropou Leonida Diačenka. Podľa ruského denníka Segodňa majú vyšetrovatelia účtovné záznamy firiem, ktoré v priebehu niekoľkých rokov vyplatili Diačenkovi v prepočte približne 1,2 milióna libier. Vyšetrovanie sa sústreďuje na dva účty Diačenka v Bank of New York, z ktorých banka previedla peniaze do off-shore-zóny na Kajmanských ostrovoch. Cez tieto účty pretieklo v posledných rokoch 4,6 miliardy libier. Iné vyšetrovanie vo Švajčiarsku odhalilo miliónové kontá mnohých vysokých kremeľských úradníkov.
Už v auguste napísal francúzsky denník Le Monde, že neoprávnené operácie s pôžičkami MMF Rusku sa diali s vedomím samotného výkonného riaditeľa fondu Michela Camdessusa. Camdessus sa proti obvineniu francúzskeho denníka ostro ohradil s tým, že dosiaľ „nie sú známe nijaké dôkazy krádeže peňazí MMF v Rusku“. Nepoprel však, že MMF už raz bol ruskou centrálnou bankou oklamaný - keď sa mu banka snažila zatajiť svoje zahraničné vklady. Taliansky denník La Repubblica uviedol v utorok s odvolaním sa na správu ruských vyšetrovateľov, že neoprávnená manipulácia so sumou 4,8 miliardy dolárov zo zdrojov MMF v lete 1998 sa udiala so súhlasom Jeľcina i Camdessusa. Peniaze vraj ruská centrálna banka za pomoci National Republican Bank of New York previedla na kontá 20 ruských komerčných bánk, aby ich tak zachránila pred krachom.
MMF v týchto dňoch odložil ďalšiu tranžu pôžičky Rusku vo výške 640 miliónov dolárov. Zahraniční partneri žiadajú Rusko, aby urobilo ďalšie opatrenia na spriehľadnenie finančných tokov. Rusko tvrdí, že požiadavky, ktorými MMF v júli podmienil uvoľnenie ďalšej 4,5-miliardovej pôžičky, splnilo. „Splnili sme všetko a nedostali sme nič,“ citovala agentúra Interfax ruského ministra financií Michaila Kasjanova. Ruská vláda je v komplikovanej pozícii - na druhej strane sa totiž snaží obhájiť v prevažne opozičnom parlamente rozpočet na rok 2000. Poslanci totiž tvrdia, že rozpočet je výsledkom diktátu MMF. Trpezlivosť MMF však je takmer bezhraničná. Camdessus na tlačovej konferencii 30. septembra vyhlásil, že zo strany MMF by bolo „vrcholne nezodpovedné“ obrátiť sa k Rusku chrbtom, a neohrozene presviedčal novinárov, že ekonomický program v Rusku funguje dobre. „Pomoc musí byť podmienená zlepšeniami, ktoré možno skutočne dosiahnuť, nie príliš vzdialenými métami,“ hovorí Camdessus. Ozývajú sa však aj hlasy, že suma, ktorú dosiaľ poskytol MMF Rusku - 99 miliárd USD, je menšia, než hodnota bankových účtov Rusov v zahraničí.
(bj, ČTK, TASR, REUTERS)