iť úrokové sadzby, avšak s dôrazom na reštriktívnejšiu monetárnu politiku do najbližšej budúcnosti. Dolár okamžite zareagoval poklesom voči euru z úrovne 1,0690 na 1,0750 USD/1 EUR a približne o rovnaké percentuálne rozpätie aj voči britskej libre a japonskému jenu. O značnej nervozite, panujúcej na amerických akciových trhoch, svedčí aj fakt, že po oznámení FOMC index Dow Jones za niekoľko desiatok minút poklesol oproti dennému maximu až o vyše 2 percentá. Ku koncu obchodného dňa však index uzatváral takmer bez zmeny. Podľa analytikov v najbližšej budúcnosti bude kurz dolára voči ostatným menám veľmi citlivo reagovať na príliš pozitívne dáta o stave americkej ekonomiky, keďže práve tie paradoxne predstavujú reálnu hrozbu zvyšovania sadzieb, čo negatívne vplýva na americké akciové trhy.
Neskôr počas dňa prišli do sektora ďalšie, nemenej zaujímavé impulzy pre aj tak už pozitívne naladené euro. O prekonanie pomerne silnej úrovne odporu 1,074 na parite euro-dolár sa postaralo zverejnenie objemu nemeckých priemyselných objednávok za august, ktoré oproti júlu vzrástli o 5,1 percenta, pričom očakávania najväčších optimistov boli na úrovni 0,7 - 0,8 percenta. Za veľmi zaujímavé možno považovať aj porovnanie s rovnakým obdobím minulého roka, oproti ktorému tento objem vzrástol o 8,8 percenta, pričom očakávania boli na úrovni 3,8 %. Na základe týchto údajov sa euro voči doláru dostalo až na úroveň 1,0778 USD/1 EUR, ktorú však neprekonalo a ku koncu dňa ju skorigovalo na 1,0740 USD/1 EUR.
Korekcii kurzu japonského jenu voči ďalším dvom hlavným svetovým menám pomohli vyjadrenia japonských predstaviteľov, veľmi vplyvného muža japonskej ekonomiky, ministra pre ekonomické plánovanie Taičiho Sakaija o vyhliadkach na uvoľnenie menovej politiky Japonska na zasadnutí Bank of Japan (BoJ), ktoré sa uskutoční 13. októbra a kde vidí priestor a vôľu na ďalšiu monetárnu expanziu. Jen posilnil aj vďaka fiskálnym opatreniam vlády, ktoré by mali korešpondovať s krokmi predstaviteľov BoJ. Na druhej strane vyjadrenia ministra financií Kijčiho Mijazawu, ktorý síce zdôraznil, že predstavitelia krajín G 7 pochopili nutnosť prijať spoločné opatrenia na stabilizáciu jenu, avšak takisto uviedol, že Japonsko sa pravdepodobne odrazilo od ekonomického dna a jeho najhoršia povojnová ekonomická kríza je na ústupe. Na kurze jenu voči euru a doláru sa však tieto komentáre výraznejšie neprejavili. Pri otvorení japonského trhu začínal jen na úrovni 113,85 JPY/1 EUR a ku koncu európskeho obchodného dna končil na 115,30 JPY/1 EUR, pričom počas dňa atakoval úroveň odporu 115,80 JPY/1 USD. Voči americkému doláru jen takisto pomerne výrazne oslabil z úrovne 105,95 až na 107,80 JPY/1 USD, ktorej prekonanie by znamenalo testovanie hranice odporu 109,30 JPY/1 USD.
ROBERT ŠIMURKA
(Autor je dílerom Slovenskej sporiteľne)