hovorí o demisii podpredsedu vlády pre európsku integráciu Egona Lánskeho.
„Kritika bude namierená hlavne na súdnictvo,“ uviedol pre SME hovorca českého premiéra Libor Rouček. Podľa Petra Kubrnáta, riaditeľa odboru pre koordináciu vzťahov medzi EÚ a ČR na ministerstve zahraničných vecí, je jednou z príčin nedostatok kvalifikovaných českých zákonodarcov. „Objektívne však Česká republika mohla na prípravu využiť len osem alebo deväť mesiacov z roka. Predčasné voľby boli minulý rok v júni, istý čas trvalo, kým sa zostavila vláda, zišiel parlament a ustanovili sa výbory. Prijali sme len asi 10 percent zákonov, ktoré môžu byť brané do úvahy,“ povedal pre SME. Česká republika mala v minulosti problémy s tým, že do dotazníkov uvádzala aj návrhy zákonov, ktoré boli ešte len v prvom či druhom čítaní v parlamente, EÚ však do úvahy berie len zákony prijaté a podpísané prezidentom republiky. Aj z toho dôvodu ČR presadila, že hodnotenia jednotlivých oblastí budú obsahovať novinku - krátku pasáž o celkovej príprave. „V minuloročnej správe bola kritizovaná oblasť hospodárskej súťaže, ale nebolo vysvetlené, že celkovo je na vysokej úrovni kompatibility,“ vysvetlil Kubrnát. Na otázku, či by pre ČR nebolo lacnejšie vstúpiť do EÚ kvôli colnej únii spoločne so Slovenskom, čím v zahraničí argumentujú niektorí slovenskí predstavitelia, odpovedal: „Dnes nikto nevie, kto vstúpi skôr, či Česko, alebo Slovensko. Pokiaľ by to bola otázka niekoľkých mesiacov, tak by ČR počkala na Slovensko, ak by však išlo o roky, nevysvetlili by sme českej verejnosti, prečo vstup do EÚ odkladáme.“
Podľa informácií, ktoré presakujú, sa v správe o ČR poukáže aj na nedobrú makroekonomickú situáciu, nedostatky pri potieraní korupcie a vo fungovaní štátnej správy. Zmienka bude aj o nedobrej situácii rómskeho obyvateľstva a meškaní pri preberaní legislatívy EÚ.
Bruselskí znalci považujú kritiku na adresu Prahy za varovanie. Nedávno to povedal aj nový komisár pre rozširovanie EÚ Günter Verheugen, keď na konštatovanie nemeckého týždenníka Der Spiegel, že doteraz boli Česi medzi prvými možnými kandidátmi na vstup do EÚ, odpovedal: „Nie, to bola len fasáda. Bývalá česká vláda premiéra Václava Klausa v skutočnosti zastávala názor, že Európska únia pristupuje k Českej republike, a nie naopak. Preto rokovania nebrala príliš vážne. Klaus nechcel viac než zónu voľného obchodu a neželal si skutočné členstvo v EÚ. Teraz je v Prahe menšinová sociálnodemokratická vláda a tá chce skutočne plnú integráciu.“
MIRIAM ZSILLEOVÁ