Kurz eura včera vzrástol z otváracej úrovne 1,0693 až na 1,0773 USD/1 EUR, čo predstavuje najvyššiu hodnotu eura voči doláru od 6. apríla, keď kurz na krátky čas prekonal hranicu 1,08 USD/1 EUR. Dôvodom posilnenia euromeny bolo obnovenie špekulácií o raste európskych úrokových sadzieb. To sa podpisuje aj pod rast európskych dlhopisov, ktorých výnos vďaka tomu vzrástol až na 21-mesačné maximum. Ďalší vývoj cien dlhopisov bude záležať čiastočne na utorkovom rozhodnutí americkej centrálnej banky Federal reserve system a čiastočne na výsledku štvrtkového zasadnutia Európskej centrálnej banky, od ktorej sa očakáva zvýšenie úrokových sadzieb. Súčasná sadzba ECB je od 8. apríla 2,5 percenta, pričom augustová inflácia v euroregióne vzrástla z 1,1 na 1,2 percenta. To je stále pod 2-percentným cieľom, s ktorým centrálna banka do konca roka počíta. Rast eura čiastočne stimulovali aj očakávania, že francúzska ekonomika vzrastie v treťom štvrťroku o 0,9 percenta, čo je viac, ako čakali analytici. Francúzska centrálna banka očakávala pred mesiacom rast o 0,7 percenta.
Rast voči doláru zaznamenal včera aj japonský jen, ktorý začal mohutne zosilňovať po tom, čo Bank of Japan zverejnila správu o ekonomickom vývoji Japonska. Jen v priebehu dňa posilnil z otváracích 106,19 na 104,65 JPY/1 USD. Tieto zisky však popoludní mierne korigovali dáta o stave podnikového sektora, ktoré hovorili o znižovaní miery investícií v mikroekonomike.
Včera v popoludňajších hodinách intervenovala Česká centrálna banka proti českej korune. K tomuto kroku ju sčasti prinútila aj apelácia českého ministra financií Pavla Mertlíka, ktorý varoval pred možnosťou revalvovania meny. To by dostalo do veľkých problémov predovšetkým exportné podniky. Intervencia nastala po tom, čo ČNB zverejnila rozhodnutie znížiť dvojtýždňovú reposadzbu o štvrtinu percentuálneho bodu na 5,75 %. V dôsledku oznámenia a intervencie spadla česká koruna o takmer 50 halierov na 36,17 CZK/1 EUR. Podľa člena bankovej rady ČNB Luděka Niedermeyera dosiahne množstvo prostriedkov, ktorými sa ČNB snaží korunu oslabiť, úroveň niekoľkých stoviek miliónov dolárov. „Ďalšie zosilňovanie koruny môže nielen komplikovať oživovanie ekonomiky, ale vytvárať aj ďalší dezinflačný faktor nad rámec predpokladov centrálnej banky,“ vysvetlil Niedermayer dôvody, ktoré viedli bankovú radu ČNB k rozhodnutiu sprevádzať devízové intervencie znížením dvojtýždňovej reposadzby. (tv)