Reagujem na článok Ženy pôjdu do dôchodku neskôr, pretože Sociálna poisťovňa nemá peniaze. Vyzerá to tak, že pán minister práce sociálnych vecí a rodiny chce, aby ženy odviezli z roboty rovno na cintorín. Takmer celý život som si platila dôchodkové poistenie, teraz v robote, ak nejakú vôbec máme, padneme rovno na nos. Sú aj také ženy, ktoré dnes musia odviesť prácu za troch ľudí a že v rámci politických premien stratili svoje zdravie aj silu v snahe udržať si svoje malé biedne postavenie za biedny plat. Volila som túto vládu, verila som, že urobí niečo aj pre nás obyčajných ľudi, ale už som stratila nádej, neverím nikomu a ničomu, azda iba tomu, že našej vláde je celkom jedno, ako ju hodnotia naši občania. Oni sa zabezpečia a ak bude treba, nasadnú na iný vlak.
M. SLOBODNÍKOVÁ,
Niektorí ľudia v stresujúcej súčasnosti snívajú o tom, čo všetko by sa vyriešilo, keby mali zbraň. Inšpirujú ich najmä akčné filmy zo Západu, ktorými nás zaplavuje televízia. Hoci máme zákon, ktorý upravuje, kto môže držať a nosiť zbraň, mnohí si zbraň kupujú na čiernom trhu. Pýtam sa teda, koľko ľudí má na Slovensku zbraň? Podľa presných zistení k 30. 6. 1999 bolo evidovaných okolo 150-tisíc zbraní, z toho najviac je poľovníckych pušiek. Na Slovensku je množstvo ilegálne držaných zbraní, ktoré väčšinou nájde polícia až pri prehliadkach automobilov alebo bytov. Na čiernom trhu vraj možno kúpiť pištoľ za 15-tisíc korún, samopal za 25-30-tisíc, rakúsku pištoľ za 20-tisíc korún. Ako vieme, pištoľami sa pácha rôzna trestná činnosť, od vydierania cez lúpežné prepady až po ublížení na zdraví a vraždu. Na druhej strane, ľudia sa v dnešných časoch právom domnievajú, že zbraň ich ochráni pred narastajúcou kriminalitou.
ZOLTÁN BENKO,
Vranov nad Topľou
Pani ministerka Schmögnerová straší obyvateľov, že v prípade bankrotu firmy Drukos výnos, vkladateľ o svoje peniaze príde. Nuž ja ako lekár môžem len konštatovať, že investícia napríklad 20-tisíc korún do firmy Drukos je oveľa bezpečnejšia, ako kúpa štátnych obligácií SR. Za osem rokov existencie samostatnej SR má pripravil tento štát o oveľa vyššiu sumu ako 20-tisíc korún. Nenaplnenie podmienok SLK o zvýšení platov lekárom, nevalorizácia našich platov v posledných rokoch ožobráčovali každého svedomitého lekára o pekných pár stotisíc korún. Načo teda vkladať peniaze do bánk na smiešny úrok 15 %, keď sa črtá šanca, aby radový občan konečne mohol sprivatizovať zostávajúcu nerozkradnutú časť štátneho majetku vytvoreného mozoľmi našich otcov. Zdá sa však, že práve tu bude zakopaný pes strašenia obyvateľov.
MUDr. PAVOL GRAČKA,
Dubnica nad Váhom
Mrzí ma, že mnohí ľudia sa znovu obracajú a vidia záchranu v HZDS na čele s Mečiarom. Žiaľ, napomáha to terajšia vláda, ktorá si nechce pripustiť, že klesá počet občanov, ktorí jej veria, pretože doteraz žiadne očakávané zmeny neurobili. Dnešná vláda možno ešte viac ako predošlá podporuje korupciu a klientelizmus niektorých ministrov a poslancov NR SR. Nedodržujú sa zákony, podporuje sa nezákonné obohacovanie. Veľmi rýchlo sa zabudlo na predvolebné sľuby, najmä na dvojnásobné zvýšenie platov. Možno to platí pre poslancov NR SR, ktorí zastávajú niekoľko funkcií, ako je to v prípade Slotu, Prokeša, Malíkovej, Siteka atď. Pre nás, ktorí sme si želali zmenu, raz a navždy odstrániť mečiarizmus, je to rana pod pás.
ĽUDOVÍT FRANKO,