Pri príležitosti 50. výročia vzniku Čínskej ľudovej republiky uvidí jej metropola Peking dnes takú vojenskú prehliadku a propagandistickú šou, akú za 50. rokov komunistickej histórie určite ešte nezažila. Aby sa nestalo nič, čo by mohlo vrhnúť tieň na tento historický deň, vojenskú prehliadku už dvakrát odskúšali a prebehne z bezpečnostných dôvodov s vylúčením neorganizovanej verejnosti. 500 tisíc ľudí, starostlivo povyberaných podľa ich vzťahu k „vlasti“, sa zúčastní na „sprievode“ - na ktorom budú skandovať 50 schválených hesiel - no polka Pekingu sa bude cítiť ako v platnosti stanného práva.
Peking sa ešte síce nepreslávil svojou kvalitou života, napriek tomu však nebývalo skrásnel. Oceliarne, továrne a ďalší veľkí znečisťovatelia ovzdušia v meste už niekoľko dní pred oslavami zastavili prevádzku, a teda aj emisiu jedovatých plynov, aby bola obloha nad Pekingom garantovane modrá. V meste sa stavali nové cesty a rozširovali staré, strhávali sa domy a iné dostávali nové fasády, pribudli lavičky a nanovo sa dláždili chodníky, boli zasievané trávniky a vysádzané parky. Konečne sa spustila prevádzka letiska a takmer bola hotová aj nová dráha metra. To všetko stálo údajne vyše 100 miliárd jüanov, no presná výška výdavkov je štátnym tajomstvom.
Nie všetci sú však šťastní. Žiadnu radosť neprinášajú chystané oslavy napríklad robotníkom, ktorí nemajú povolenie na pobyt v metropole, ale už roky tam vďačne vykonávajú špinavé práce, ku ktorým by sa legálni obyvatelia mesta neznížili. Radosť nemajú ani súkromní podnikatelia, ktorí si s mlčanlivým súhlasom úradov draho prenajali malé obchodíky. Tie museli byť ako ilegálne stavby v záujme skrášlenia mesta odstránené. Umelé vysvietené palmové stromy zdobia každú križovatku. Rozdali sa milióny kvetináčov, všade vejú zástavy a rozdeľovali sa aj transparenty s heslami - okrem iného aj s rovnakými ako pred 50 rokmi „Nech dlho žije Mao Ce-tung“ alebo „Nech dlho žije veľká komunistická strana“. Do Pekingu prevelili desaťtisíce policajtov. Hotely na Triede dlhého pokoja síce v deň prehliadky ponúkajú izby za 1000 dolárov, ale hosťom oznámili, že sa v nich v čase jej konania nesmú zdržiavať z bezpečnostných dôvodov.
Mobilné telefóny a letecké navádzacie zariadenia úplne stíchnu, pretože všetky takéto spojenia budú prerušené - údajne aby sa nerušil rádiový kontakt s vojenskými stíhačkami, ktoré budú letieť nad Pekingom. Prvýkrát má byť na prehliadke predstavné aj lietadlo Lietajúci leopard čínskej výroby a ako demonštrácia propagandistickej veľmoci Číny sa má objaviť i raketa zem-zem dlhého doletu typu Dong Feng-31 (Východný vietor), ktorá má byť údajne schopná doletieť až do USA.
Odkaz Pekingu je jasný: demonštrovanie moci strany. Po prvýkrát od roku 1984 bude v hlavnom meste usporiadaná vojenská prehliadka a také defilé vojenskej sily ako dnes Námestie nebeského pokoja nezažilo ani v roku 1989 počas študentských demonštrácií. A to predstavuje ďalší odkaz Číňamom: že strana a armáda stoja navzájom bok po poku.
(ČTK)