PEKING (TASR) - Čínska polícia pred piatkovými oslavami 50. výročie založenia komunistického štátu vystupňovala aktivity, v rámci ktorých mestské oblasti „čistí“ od ilegálnych robotníkov, žobrákov, bezprizorných detí, prostitútok a mentálne chorých. Ako včera informovala v New Yorku sídliaca organizácia Ľudské práva v Číne (HRiC), úrady ľudí zo spodných vrstiev spoločnosti zadržiavajú na základe opatrenia nazvaného väzba a repatriácia, ktoré bolo v zahraničí donedávna neznáme.
Zadržiavaní sa tlačia v osobitných zariadeniach, kde žijú v hygienicky veľmi zlých podmienkach, dostávajú úbohú stravu a aj v prípade choroby sú nútení dlhé hodiny pracovať. Policajti na nich nevystavujú žiadne zatykače a dĺžku internácie stanovujú podľa vlastnej vôle, tvrdí HRiC. Často sa stáva, že do tábora sa dostanú aj ľudia s platnými dokladmi, ktoré im policajti pri kontrole zničili. Túto metódu často zneužívajú na politické ciele - ako zámienku na zadržanie disidentov, keď cestujú.
V Pekingu sa policajné zásahy zintenzívnili v marci po tom, čo úrady metropoly prisľúbili, že z mesta vyhostia odhadovaných 300 000 migrantov pracujúcich bez príslušných povolení. Neskôr tento počet zvýšili na 1,5 milióna, čo je polovica prisťahovalcov. Do cieľovej skupiny patria tisíce pouličných predavačov zeleniny, kompaktných diskov a kvetín, ako aj žobráci a slabomyseľní. Tieto osoby odsúvajú do zadržiavacieho zariadenia v okrajovom okrese Čchang-pching spravovaného mestským Úradom pre verejnú bezpečnosť, kde ich nútia pracovať, kým si nezarobia na cestovný lístok do svojich domovských miest. Zadržiavaní nemajú žiadne procesné práva, pričom kriminalita a násilnosti medzi väzňami alebo zo strany polície sú v centrách bežné.
Zariadenia tohto druhu vznikli v prvých rokoch vlády komunistického režimu a pôvodne boli určené pre bývalých vojakov porazenej nacionalistickej armády a nezamestnaných z miest. Podľa HRiC na základe zákona o väzbe a repatriácii každoročne zadržia okolo dvoch miliónov osôb, z toho asi pätinu tvoria deti.