Japonský jen počas obchodného dňa pokračoval vo svojej korekcii na podstatne vyššej úrovni, keď voči americkému doláru prekonal hranicu 107,00 JPY/1 USD a voči euru chvíľkovo testoval hranicu 113,20 JPY/1 EUR. Neskôr sa však obchodovanie ustálilo okolo 106,80 JPY/1 USD a voči samotnému euru okolo úrovne 112,80 JPY/1 EUR. Za oslabením výmenného kurzu japonského jenu stáli predovšetkým doznievajúce vyhlásenia z posledného stretnutia krajín G 7, kde účastníci až nečakane silno podporili oslabenie jenu s tým, že príliš silný japonský jen by mohol spôsobiť problémy v globálnej ekonomike. Pozornosť sa zároveň sústreďovala na otvorenie akciového trhu na Wall Street, kde počas uplynulých obchodných dní bol zaznamenaný pokles akciového indexu Dow Jones Industrial Average. Obavy z výpredaja amerických aktív v praxi znamenajú, že zosilnenie dolára voči jenu by mohlo byť do značnej miery iba dočasné. Podľa niektorých predpokladov by mohol dolár voči jenu opätovne atakovať hranice pod hodnotou 105,00 JPY/1 USD. Nezanedbateľnú váhu však bude mať zverejnenie difúzneho indexu v správe Tankan. Posledné údaje o vývoji japonskej priemyselnej produkcie vykázali pozitívne hodnoty na úrovni 4,6 percenta zaznamenaného počas augusta. Bola to zároveň najvyššia hodnota od januára roku 1997.
Bývalý americký minister financií Robert Rubin uviedol, že stabilný čínsky jüan je veľmi výhodný pre čínsku ekonomiku a podľa jeho názoru by to mohlo pokračovať aj v budúcnosti. Čína však potrebuje zreformovať a otvoriť svoju ekonomiku, pretože kontrola kapitálových tokov nemôže byť nikdy náhradou za ekonomickú reformu.
Česká koruna počas obchodného dňa dosiahla hodnotu 35,510 CZK/1 EUR, a teda sa postune približuje otváracej úrovni zo začiatku roka. V podobnom duchu sa nieslo aj obchodovanie na slovenskej korune, kde po atakovaní hranice 43,380 SKK/1 EUR koruna zosilnila až na úroveň 43,230 SKK/1 EUR. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)