banky Štefan Daňo. Pripustil, že traja významní veritelia banky - Slovenská sporiteľňa, Slovenská poisťovňa a Slovenská záručná a rozvojová banka - upozornili banku, že sa blíži termín splatnosti ich úložiek. „Rokovania v súvislosti so sťahovaním úložiek prebiehajú. Sú pripravené postupy, aby sme buď priamo podpísali, alebo prolongovali niektoré záležitosti, alebo sa dohodli na nových podmienkach, ktoré majú predovšetkým smerovať k stabilite banky,“ vysvetlil.
Štefan Daňo ďalej zdôraznil, že banka si plní povinné minimálne rezervy, má dostatok likvidity a po poslednom navýšení základného imania dosiahla aj podmienku kapitálovej primeranosti. V súčasnosti tak podľa neho neexistujú žiadne dôvody na zavedenie nútenej správy. Na margo záruk Priemyslenej banky za úložky Slovenskej sporiteľne na ruskom bankovom trhu Š. Daňo pripomenul, že Priemyselná banka mala prevziať záruku v prípade ich nenavrátenia. „Tvrdíme, že ide o veľmi sporné záruky, a preto je táto otázka predmetom súdneho sporu. Priemyselná banka sa v tomto prípade ocitla v pozícii obetného baránka. My sme voči sporiteľni podnikli ústretové kroky. Vstúpili sme namiesto nej do veriteľského vzťahu k ruským bankám. Do roka by sa tieto finančné záležitosti mali vyrovnať,“ povedal Daňo.
Situáciu v Priemyselnej banke podrobne sleduje aj Národná banka Slovenska. Ako včera denníku SME potvrdil hovorca NBS Ján Onda, centrálna banka sa okamžite začala zaujímať aj o nových akcionárov, ktorí ovládli banku. Tí totiž získali spolu takmer 40 % akcií. Ani jeden z nich však nemal viac ako 10 % akcií, a tak si nemusel vopred pýtať osobitné povolenie NBS. Iné by to však bolo, ak by sa dokázalo, že konali v zhode. „NBS si v zmysle svojich právomocí už 16. septembra vypýtala od Strediska cenných papierov informácie o spoločnostiach, ktoré sa stali akcionármi Priemyselnej banky. Zatiaľ však žiadnu dopoveď nedostala. Keď dostaneme odpoveď, budeme v zmysle platnej legislatívy pokračovať v skúmaní akcionárskej štruktúry,“ dodal J. Onda.