Dohoda je uzavretá, vyhlásil v noci na včera prvý muž Svetovej banky James Wolfenson. Odštartoval tak ďalšiu etapu ostro sledovaných krokov najsilnejších svetových finančných inštitúcií a krajín, ktoré sú najväčšími veriteľmi najchudobnejších štátov sveta a na ktoré svet apeluje, aby pred začiatkom nového milénia veľkoryso odpustili dlhy svojim dlžníkom. Ich splácanie je totiž pre ekonomicky zaostalé krajiny najväčšou ťarchou. „Ak si niekto myslí, že odpustenie dlhov odstráni problém chudoby v týchto krajinách, je blázon,“ zdôraznil J. Wolfenson.
Iniciatíva na odpustenie dlhov chudobným krajinám sa popri siedmich priemyselne najvyspelejších štátoch G 7 a Svetovej banky dotkne aj Medzinárodného menového fondu. Ten už avizoval prehodnotenie svojich zlatých rezerv so zámerom použiť tento výnos práve na financovanie spoločného fondu. Zlato, ktoré vo svojom portfóliu fond spravuje, eviduje vo svojom účtovníctve v nadobúdacej cene okolo 47 dolárov za trójsku uncu, pričom súčasná trhová hodnota zlata sa pohybuje medzi 260 až 270 dolármi za uncu. Zlato de facto nikdy z Washigtonu neodíde - fond ho síce predá chudobným krajinám, tie ním však vzápätí splatia časť svojich dlhov. Celkovo by mal fond touto operáciou prispieť k oddlženiu najchudobnejších krajín sumou 5,5 mld USD.
Napriek odhodlaniu najvýznamnejších veriteľov ich iniciatíva zatiaľ naráža na niektoré technické problémy. Zatiaľ sa napr. nepodarilo zhromaždiť celý objem finančných prostriedkov do spoločného fondu, ktorému ešte včera chýbalo okolo 300 mil. USD. Odborníci upozorňujú aj na to, že v čase, keď sa už začína prvá fáza odpúšťania dlhov, ešte stále nie je známe, ako bude pokračovať ďalej a najmä kto a ako ju bude financovať. Nedostatok peňazí zamestnáva aj jednotlivé štáty G 7. Do amerického Kongresu už bola doručená žiadosť o uvoľnenie 600 miliónov dolárov, situácia vyzerá nádejne aj u najkonzervatívnejších členov G 7. Celkovo by zdroje spoločného fondu mali prefinancovať približne 5,9-miliardovú časť dlhu najchudobnejších krajín. Ako prvé by sa z finančnej pomoci mali potešiť Nikaragua, Tanzánia a Mauretánia.
MICHAL NALEVANKO