BRATISLAVA (SME - and) - Ak bývalý manžel po rozvode neplatí na dieťa tzv. výživné, môže sa ho matka domáhať prostredníctvom civilného súdneho konania alebo podľa trestného zákona. „Ak sú manželia rozvedení, súd pri rozvodovom konaní stanovuje aj výšku výživného, práva a povinnosti rodičov voči dieťaťu. Preto, ak si bývalý manžel vyživovaciu povinnosť neplní, je celá záležitosť vecou civilného konania a rieši sa podľa exekučného zákona. Slovenská justícia je však v oblasti civilných procesov v súčasnosti nadmieru vyťažená, takže sa prípad môže naťahovať 2 až 3 roky. Vtedy je najjednoduchšie a aj najrýchlejšie podať na otca dieťaťa trestné oznámenie pre zanedbanie vyživovacej povinnosti,“ hovorí generálna riaditeľka sekcie civilného práva ministerstva spravodlivosti JUDr. Gabriela Sobolovská. Rovnako by mala postupovať aj žena, ktorá ešte nie je rozvedená, ale s manželom nežije dobre a ten na výživu maloletého dieťaťa neprispieva. Ak súd rozhodne, že si vyživovaciu povinnosť zanedbal, hrozí mu až rok odňatia slobody. V prípade, že súd rozhodne o úmyselnom zanedbaní, možný trest sa zvyšuje na dva roky. „Ak partner opustí matku dieťaťa ešte pred jeho narodením a nemusia byť ani manželia, má matka nárok podľa zákona o rodine na peňažný príspevok ešte pred narodením dieťaťa (na výbavičku, kočík a podobné veci). Ak otec dieťaťa zapiera otcovstvo, môže si matka tento nárok uplatniť dodatočne po narodení dieťaťa a určení otcovstva súdom. Mala by si však odložiť všetky doklady a potvrdenia o nákupe spomínaných vecí,“ hovorí JUDr. Sobolovská. Pripomína, že vyživovacia povinnosť sa otcovi nekončí plnoletosťou dieťaťa, ale až dňom, keď je schopné sa samo o seba postarať. Aj vtedy nemôže svojvoľne prestať platiť, ale musí požiadať súd v mieste trvalého bydliska dieťaťa o zastavenie vyživovacej povinnosti. Všetky náklady na civilné súdne konanie sa matke dieťaťa, v prípade že súd vyhrá, vrátia na úkor otca dieťaťa. Na podanie žaloby či komunikáciu so súdom nemusí matka dieťaťa využívať drahé právnické firmy, pretože ministerstvo poskytuje bezplatné právne poradenstvo. V Bratislave priamo v budove ministerstva, vždy v pondelok a utorok od 8.00 do 12.00 h, v stredu a vo štvrtok od 14.00 do 18.00 h. Takúto službu poskytujú v každom krajskom meste pri krajských súdoch. RIZIKO OSAMELOSTI JE PRE ŽENY VYŠŠIE
Ženy sú viac ohrozené, že zostanú osamelé alebo dokonca osamelé matky, preto by mali byť opatrné pri výbere partnera. Nie je pravidlom, že raz rozvedený muž sa rozvedie aj po druhýkrát, ale riziko je vyššie. Ak to urobí raz, nie je to pre neho žiaden blok, tvrdia psychológovia. „Pri vstupe do vzťahu s rozvedeným, ženatým mužom alebo starým mládencom by mali byť ženy opatrnejšie, pretože dôsledok na ne doľahne väčšmi ako na partnera. Ak si začínajú vzťah so ženatým mužom, riskujú, že sa nikdy nevydajú, lebo ten správny čas premeškajú a budú ich dlhodobo využívať,“ uvádza PhDr. M. Košč.
PRÁVA DIEŤAŤA
Právna ochrana detí v SR vychádza jednak z medzinárodných dokumentov, predovšetkým dohovoru OSN o právach dieťaťa, a je upravená v Ústave SR, zákone o rodine, zákone o sociálnej pomoci, trestnom zákone a v ďalších právnych predpisoch súvisiacich s problematikou ochrany práv dieťaťa. Dieťa má právo poznať svojich rodičov, právo na ich starostlivosť. Rodičia zodpovedajú za všestranný vývoj svojich detí, starajú sa dôsledne o ich výchovu a výživu, majú právo zastupovať a spravovať ich veci. Matka, ktorej sa narodí dieťa mimo manželstva, by nemala upierať dieťaťu právo na otca a mala by urobiť všetko pre to, aby otcovstvo k dieťaťu bolo určené.
BYŤ OTCOM
Za otca dieťaťa sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov pred okresným úradom povereným viesť matriku. Takto môže byť otcovstvo určené ešte nenarodenému dieťaťu, ak už je počaté. Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže matka (ale i dieťa) navrhnúť, aby otcovstvo určil súd. Ak súd určí otcovstvo, vznikajú otcovi rovnaké povinnosti a práva k dieťaťu. Ak rodičia dieťaťa nežijú spolu, súd ich upraví a rozhodne, komu sa dieťa zverí do výchovy a ako má každý z rodičov prispievať na jeho výživu. Pri rozhodovaní o tom, komu zveriť dieťa do výchovy, rozhodujú okolnosti, ktorý z rodičov má na výchovu dieťaťa lepšie podmienky.
OTCOVIA PREDNEJŠÍ AKO MATKY
Slovenskí psychológovia robili medzi stredoškolákmi prieskum, aby zistili ich hodnotenie seba samého, otca, matky a svojho perspektívneho partnera. Cieľom prieskumu bolo, aby zistili, do akej miery sa chlapci identifikujú so svojimi otcami a svoje partnerky s matkami a dievčatá, ako sa identifikujú s matkami a otcov so svojimi perspektívnymi partnermi. Zaujímavé na výsledkoch bolo, že chlapci našli veľa podobností u seba a otca, zatiaľ čo dievčatá medzi sebou a matkou naopak veľmi málo. Dievčatá zato uviedli viac podobných charakteristík otca a svojho partnera ako chlapci u svojej matky a perspektívnej partnerky. Nie je celkom jasné, prečo mali otcovia v porovnaní s matkami takéto hodnotenie, keďže chodia domov neskoro a deťom sa veľmi nevenujú. Podľa odborníkov to má na svedomí práve fakt, že ženy trávia s deťmi viac času, upachtené prídu po práci domov, kde ich čaká tzv. druhá šichta a sú nervózne a vystresované. Potom sú ony tie zlé, ktoré deti naháňajú, aby si robili domáce úlohy, včas prišli domov a „riadne si čistili zuby“. Otcovia sa im venujú hlavne vtedy, keď majú čas, sú uvoľnení a majú na to náladu.