podnikateľov, ktoré sa napriek tomu, že manžela majú, cítia samy.
Čo spôsobuje, že počet osamelých žien narastá?
„Spoločnosť nevníma rozvod ako zásadný problém, naopak začína ho brať ako samozrejmosť, bežnú súčasť života. Nikto neberie rozvod ako ohrozenie výchovy dieťaťa skôr naopak, berie sa ako súčasný trend. Dokonca sa stráca moment, že by rodičia zostávali spolu aspoň kvôli deťom.“
Ako to, že v minulosti bola situácia iná?
„V minulosti sa manželia naučili v ťažkých ekonomických podmienkach ťahať za jeden povraz, vzťah to utužilo. Teraz im chýba pocit spolupatričnosti, ak dôjde ku konfliktu, nemáme pocit, že ho musíme riešiť, utekáme a nemáme predstavu, ako by sme mohli potom ďalej spolu žiť.“
Nemôžu pomôcť predmanželské a manželské poradne?
„V minulosti súd počas rozvodu posielal manželov v rámci tzv. zmierovacieho konania do týchto poradní. V súčasnosti sa to nerobí a rozvody sa ,vďaka‘ korupcii urýchľujú. V tejto oblasti som skeptický. Poradcovia by mali mať záujem, aby to tí dvaja spolu ešte skúsili, v praxi je však situácia často taká, že ich rada znie: No tak sa rozveďte!“
Prečo sa tak často stáva, že muži sa rozhodnú partnerku opustiť po tom, čo sa dozvedia, že je tehotná?
„Psychológia rodiny sa na Slovensku len rozbieha, nevieme teda presne, ako to funguje. Zrejme je však za tým osobnostná nezrelosť. Mladí ľudia nadväzujú vzťahy veľmi skoro, aj intímne, pričom je ich pocit zodpovednosti nedostatočný, prípadne úplne chýba. Tzv. strečkovanie je časté, mladí muži sa nevedia vyrovnať s náročnosťou vzniknutej situácie.“
A čo návrat k rodine na naliehanie rodičov?
„Prinútiť niekoho vrátiť sa k rodine nasilu je riskantné. Vzťahy, ktoré vznikajú pod tlakom rodiny či okolia, majú najvyššiu pravdepodobnosť, že sa do jedného-dvoch rokov rozpadnú. Je na zváženie, či je lepšie, aby malo dieťa oboch rodičov na 1-2 roky, alebo len jedného bez zbytočných stresov z rozchodu.“
Ako by ste tento trend charakterizovali?
„Súčasné obdobie nazvala moja kolegyňa veľmi trefne storočím slabých samcov. Menia sa životné postoje, dnes je to častejšie žena, ktorá má silu s problémami sa trápiť, muži od nich utekajú.“
Má výchova dieťaťa jedným z rodičov len samé nevýhody, alebo má aj nejaké výhody?
„Výchova dieťaťa jedným z rodičov má predovšetkým nevýhody. Za jedinú výhodu považujem, ak by mal byť vzťah konfliktný a odrážalo by sa to na výchove dieťaťa. Vtedy je lepšie, ak dieťa vychováva len jeden z rodičov. Žena však nie je schopná zabezpečiť otcovskú úlohu a ani muž nie je schopný nahradiť matku. Chlapci sa potrebujú s otcom identifikovať, mať v ňom vzor, prípadne antivzor mužského správania, dievčatá zasa potrebujú zažiť vzťah otca k matke, aby si mohli budovať predstavy o budúcom partnerovi.“
Aké má výchova jedným z rodičov dôsledky pre dieťa v dospelosti?
„V dospelosti by z toho mohli mať deti handicap. Chlapci pri hľadaní samého seba a dievčatá by mohli mať partnerské problémy, pretože nevedia, čo môžu od mužov očakávať. Ak nevyrastajú s otcom, potrebujú aspoň súrodenca opačného pohlavia alebo strýka, s ktorým by boli v bezprostrednom kontakte a mali možnosť zoznámiť sa s modelom mužského správania.“
Je lepšie, ak dieťa vychováva otec alebo matka?
„Principiálne by mali byť dvaja, nedá sa kvantifikovať, čo je lepšie. Je prirodzené, že ženy sa vedia o deti postarať v útlejšom veku lepšie, vedia uspokojiť ich citové potreby. Muži si s deťmi rozumejú lepšie, keď sú staršie. Ani jeden z rodičov však nevie nahradiť toho druhého.“ (and)