600 miliárd dolárov. Vyplýva to zo Svetovej správy o investíciách, ktorú včera zverejnila Organizácia Spojených národov prostredníctvom svojej Konferencie o obchode a vývoji (United Nations Conference on Trade and Development - UNCTAD).
Význam priamych zahraničných investícií stúpol najmä v prípade transformujúcich sa ekonomík ako dôležitý zdroj zahraničného financovania. „Pre tieto krajiny sú priame zahraničné investície (PZI) najvýznamnejším zdrojom externého financovania, neporovnateľne vyššie ako rôzne formy finančných výpomocí a pôžičiek od zahraničných finančných inštitúcií. Podiel PZI na celkových kapitálových tokoch v transformujúcich sa ekonomikách sa v deväťdesiatych rokoch zdvojnásobil, keď ešte v roku 1991 predstavoval 28 percent a v minulom roku dosiahol 56 percent,“ uvádza sa v správe OSN. Napriek finančným krízam ostal v roku 1998 celkový prílev PZI do transformujúcich sa ekonomík na približne rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku. „Hoci transnárodné korporácie repatriujú svoje zisky, podľa analýzy UNCTAD sa každý dolár, ktorý z ekonomiky v tejto podobe odíde, vráti späť ako tri doláre,“ tvrdí správa.
Napriek pozitívnym tendenciám vo vývoji priamych zahraničných investícií v krajinách strednej a východnej Európy výrazne zaostáva Slovensko za svojimi susedmi - Českom, Poľskom a Maďarskom. Ani rok po zmene politického vedenia štátu SR zatiaľ stále nezaznamenala očakávaný rast zahraničných investícií. „Je rozhodne chybou čakať, že zmena situácie bude blesková. Podľa prieskumov je pri rozhodovaní investorov o umiestnení svojich investícií najdôležitejšia politická stabilita, potom veľkosť trhu a medzi poslednými sú daňové úľavy. Zahraničie už vníma slovenskú politickú situáciu ako stabilnú. Za normálnych okolností dochádza k zmene trendu vývoja zahraničných investícií až po približne dvoch rokoch od prijatia potrebných opaterní,“ povedal denníku SME v tejto súvislosti David Brown, ktorý v SR pracuje ako poradca v SNAZIR, vládnej agentúre na podporu zahraničných investícií.