V centre Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni sa včera začala 43. generálna konferencia členských štátov MAAE, na ktorej sa zúčastnila aj slovenská delegácia na čele s podpredsedom vlády pre európsku integráciu Pavlom Hamžíkom. Hamžík vo svojom prejave zdôraznil záujem Slovenska o posilnenie inšpekcií MAAE zameraných na zamedzenie šírenia jadrových zbraní a podporu medzinárodnej spolupráce pri zvyšovaní bezpečnosti jadrových elektrární. Hamžík včera povedal, že v otázkach jadrovej bezpečnosti MAAE neuplatňuje voči Slovensku žiadne negatívne postupy, pretože agentúra posudzuje veci odborne, a nie politicky. Ako ďalej pripomenul, „musíme sa zmieriť s tým, že rozhodovanie a postoj Európskej únie vo vzťahu k jadrovej energetike v bývalom východnom bloku je skôr politický, ako odborný“.
ZADRŽALI UTEČENCOV
Česká polícia zadržala v noci na včera v blízkosti mesta Kladno 105 utečencov zo Srí Lanky a Afganistanu. Ako oznámil Český rozhlas, skupina sa na územie ČR dostala ilegálne v nákladnom aute pravdepodobne zo Slovenska. Utečenci podľa polície zaplatili za štyri mesiace trvajúcu cestu 3000-6000 dolárov. Spomedzi 105 utečencov je 34 detí. Až kým úrady nerozhodnú o ich žiadostiach o azyl, budú utečenci bývať na Morave v záchytnom tábore.
PLÁNOVANIE BOLO ÚSPEŠNÉ
Najľudnatejšia krajina sveta - Čína, ktorá má 1,2 miliardy obyvateľov, by mala o 338 miliónov občanov viac nebyť plánovacej politiky čínskeho vedenia. Informovali o tom čínske médiá s odvolaním sa na oficiálne štatistiky. V rámci plánovaného rodičovstva v Číne v 70. rokoch zaviedli najskôr antikoncepciu a o desať rokov neskôr ešte drastickejšie opatrenia, keď každá rodina mala mať len jedno dieťa. Počet narodených detí v rokoch 1971 - 1998 sa tak znížil o 338 miliónov, čím sa podľa médií ušetrilo približne 773 miliárd amerických dolárov. OSN zaznamená v októbri ďalší významný okamih v histórii ľudstva, pretože počet obyvateľov Zeme má dosiahnuť šesť miliárd.
ROZHODUJÚ O VYDANÍ PINOCHETA
Londýnsky policajný súd včera otvoril päťdňové zasadanie, na ktorom prehodnotí žiadosť Španielska o vydanie čílskeho diktátora Augusta Pinocheta. V prípade extradície by Pinochet čelil v Španielsku súdnemu procesu za porušovanie ľudských práv počas 17 rokov diktátorskej vlády. Pinochet, ktorý je v pokročilom veku a má slabé zdravie, sa na včerajšom zasadaní súdu nezúčastnil. Na súde musí byť prítomný iba pri vypočutí rozhodnutia, ktoré sa očakáva až dva týždne po ukončení zasadania. Pred policajným súdom na londýnskej ulici Bow Street sa zhromaždili stúpenci Pinocheta a jeho oponenti, ktorých oddeľovali barikády. Demonštranti podporujúci bývalého diktátora vykrikovali heslá „Nech žije Pinochet“ a „Nechceme nenávisť, odplatu a extradíciu“ a mávali jeho portrétmi. Očakáva sa, že právni zástupcovia Pinocheta sa budú snažiť spochybniť právo Madridu súdiť ho, pretože medzi údajnými obeťami jeho vlády nie je žiaden občan Španielska. Španielsky sudca obvinil v októbri minulého roku Pinocheta z porušovania ľudských práv počas jeho diktátorskej vlády v rokoch 1973 - 1990 a bývalý čílsky generál je odvtedy v domácom väzení v Británii.
(TASR)