
Prívrženec neonacistickej NPD. FOTO – TASR/AP
Tento týždeň však Schröder o svojom vzťahu k Schilymu mlčí. Čaká, keď sa utíši búrka okolo ministerstva vnútra, ktorú rozpútal Spolkový ústavný súd. Ten totiž oznámil, že zatiaľ neprerokuje žalobu vlády a parlamentu na extrémne pravicovú Národnodemokratickú stranu (NPD). Dôvod rozhodnutia ústavného súdu je jednoduchý: jeden z piatich hlavných svedkov, ktorí mali na procese dokladovať, že NPD je neonacistickou stranou, ktorá má v úmysle zvrhnúť demokratické zriadenie v Nemecku, bol 36 rokov agentom Spolkového úradu na ochranu ústavy – nemeckej kontrarozviedky – a podával pravidelne správy o činnosti vedenia NPD.
Ústavný súd nemôže výroky vysokého funkcionára NPD, ktorý je plateným agentom štátneho orgánu, použiť v procese ako dôkaz neonacistických úmyslov NPD.
Agent úradu na ochranu ústavy – 56-ročný Wolfgang Frenz – bol dokonca jedným zo zakladateľov NPD a dlhoročným predsedom strany v Severnom Porýní-Vestfálsku. Mesačne dostával za informácie o najtajnejších záležitostiach NPD od úradu na ochranu ústavy odmenu vo výške 600 až 800 mariek.
Otázkou je, ako je možné, že práve agent mal svedčiť sám proti sebe a proti strane, o ktorej podával za odmenu dôverné informácie. Schily viní za túto obrovskú chybu dvoch vysokých úradníkov ministerstva, ktorí o Frenzovi vedeli a neinformovali ho.
Opozícia, predovšetkým kresťanskí demokrati, žiadajú, aby Otto Schily odstúpil. To minister odmieta.
Kandidát CDU-CSU na kancelára Edmund Stoiber hovorí o škandále: Buď Schily o agentovi vo vedení NPD vedel, alebo nie je informovaný o tom, čo sa na ministerstve deje. Kričí, že to je dôvod na demisiu. Zástupcovia všetkých demokratických strán sa zhodujú v jednom: Aféra posilnila extrémnu pravicu. Teraz sa čaká opäť zvýšený záujem o členstvo v neonacistickej NPD.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER pre SME