BRATISLAVA (SME - dd) - Už tretí mesiac po sebe dosahuje saldo zahraničného obchodu menej ako dve mld Sk. Podľa včerajších údajov Štatistického úradu SR dosiahlo pasívne saldo zahraničného obchodu v auguste 1,396 mld Sk. Na kumulatívnej báze dosiahlo saldo 30,347 mld Sk. Prvýkrát po troch rokoch je tak saldo na kumulatívnej báze nižšie ako 6 % hrubého domáceho produktu. Podľa analytikov bude pozitívny smer vývoja zahraničného obchodu pretrvávať aj v najbližších mesiacoch. Vládny cieľ znížiť podiel tohto salda na HDP na polovicu by sa tak mal nielen naplniť, ale aj prekročiť. Po minuloročných 11,3 % HDP očakávajú analytici na konci roka saldo na úrovni 5 až 5,5 % HDP.
Optimistické čísla o zahraničnom obchode sú výsledkom spoločného pôsobenia viacerých tendencií. Dovoz je totiž už tretí mesiac po sebe nižší ako minulý rok, pričom vývoz rastie tempom od 9 do 12 %. Podľa hlavného ekonóma ING Barings Jána Tótha je pokles dovozu výsledkom vládnych opatrení, ako je dovozná prirážka, zvýšenie dane z pridanej hodnoty a zvýšenie regulovaných cien. Zníženie domáceho dopytu, ktoré tieto opatrenia spôsobili, sa prejavuje tým, že ľudia nakupujú menej, a preto sa menej dováža zo zahraničia. Navyše sú vzhľadom na dovoznú prirážku zahraniční výrobcovia v určitej nevýhode oproti domácim.
Na strane exportu sa podľa Tótha pozitívne prejavuje ekonomické oživenie v krajinách Európskej únie, ale aj prvé náznaky oživenia v Čechách. Vidieť to najmä na exporte do krajín Európskej únie, ktorý za prvých osem mesiacov tohto roka vzrástol o 22,9 % na 161 mld Sk, kým dovoz z Európskej únie sa zvýšil len o 5,8 % na 154,1 mld Sk. Podľa J. Tótha sa na slovenskom zahraničnom obchode pozitívne prejavuje aj pozitívny vplyv dodávateľských vzťahov slovenských firiem k zahraničným investorom v SR. Doteraz totiž viacero zahraničných firiem vyrábalo svoje výrobky na Slovensku, ale väčšinu komponentov a surovín dodávalo. To už celkom neplatí, lebo zahraničné koncerny, napr. Volkswagen, sa začínajú orientovať aj na subdodávateľov zo Slovenska.