Priemyselná banka poskytla Slovenskej sporiteľni v minulosti garancie za úložky v troch ruských bankách (Bank Imperial Moskva, MostBank Moskva, MAPO Bank Moskva) v objeme 60 mil. USD. Po vypuknutí ruskej krízy sa tieto peniaze stali nedobytné. Priemyselná banka si musela tvoriť na uvedené garancie rezervy a opravné položky, následkom čoho dosiahla podľa medzinárodných účtovných pravidiel stratu vo výške 557 mil. Sk. Jej kapitálová primeranosť tým klesla na 5,7 %, pričom NBS od bánk požaduje kapitálovú primeranosť na úrovni 8 %.
AKO SA TO MALO PÔVODNE USKUTOČNIŤ?
Na stretnutí akcionárov a manažmentu Priemyselnej banky, ktoré sa konalo 29. júla na ministerstve financií, sa dohodol nasledovný postup:
Variant A
SPP mal nepeňažným vkladom, teda cennými papiermi, zvýšiť základné imanie Priemyselnej banky o 449,74 mil. Sk. SPP mal takto získať aj akcie, ktoré upísala, ale nesplatila EBRD. Od SPP mali potom akcie kúpiť tri ďalšie štátne firmy: DMD Fin mal kúpiť akcie za 100,005 mil. Sk, Transpetrol za 70,06 mil. Sk a Slovenská poisťovňa za 49,72 mil. Sk.
Variant B
Základné imanie sa bude zvyšovať peňažným vkladom, čomu by malo predchádzať odkúpenie časti podielu EBRD v objeme 197,75 mil. Sk súčasným akcionárom - SPP. Úpis nových akcií sa potom uskutoční podľa nasledovného rozdelenia: DMD Fin upíše akcie v objeme 100,005 mil. Sk, Transpetrol v objeme 70,06 mil. Sk, Slovenská poisťovňa v objeme 49,72 mil. Sk, SPP v objeme 32,205 mil. Sk.
Okrem toho sa v oboch variantoch počítalo so zriadením podriadeného dlhu vo výške 165 mil. Sk, ktorý sa rozloží medzi SPP vo výške 115 mil. Sk a DMD Fin vo výške 50 mil. Sk.
Po zvýšení základného imania a poskytnutí podriadeného dlhu by vlastné imanie Priemyselnej banky vzrástlo na 1,54 mld Sk a jej kapitálová primeranosť by dosiahla 9,5 %.
(Zdroj: Projekt ozdravenia schválený na spomínanej porade)
AKO TO NAKONIEC DOPADLO?
Podiel EBRD (pôvodne 19,9 %) získali súkromné spoločnosti, ktoré následne navýšili základné imanie. Ich vstup manažoval Tatra Reiffeisen Capital. Napriek tomu, že podiel ani jednej z týchto spoločností nepresahuje 10 %, spolu získali takmer 44-percentný podiel na základnom imaní banky. Podiel štátnych firiem poklesol na 37 %.
PREČO ŠTÁTNE PODNIKY NENAVYŠOVALI ZÁKLADNÉ IMANIE?
Nákup akcií Priemyselnej banky zo strany SPP zamietla jeho dozorná rada. Tým sa úplne znemožnila realizácia alternatívy A a významnej časti alternatívy B. Ministerka financií preto žiadala SPP, aby aspoň poskytol podriadený dlh vo výške 300 mil. Sk. Aj tento návrh dozorná rada SPP zamietla.
PREČO TEDA HLASOVALI ZA ZVÝŠENIE?
Slovenská poisťovňa za zvýšenie nehlasovala. Detailné poznanie dôvodov ostatných akcionárov by znamenalo vyriešenie sporu, kto zapríčinil skrytú privatizáciu Priemyselnej banky. Ak by totiž všetky subjekty hlasovali podobne zodpovedne ako Slovenská poisťovňa, nič by sa nestalo.