
Vystrelenie jednej rakety Agni II. stojí Indiu 8 miliónov amerických dolárov. FOTO – REUTERS
Napriek tomu, že Spojené štáty aj ich spojenci na Indov naliehali, aby sa snažili upokojiť napäté vzťahy s Pakistanom, prišla práve opačná odpoveď.
Skúška Agni II. ohrozuje stabilitu v južnej Ázii. V Kašmíre na indicko-pakistanskej hranici každý deň pokračujú prestrelky medzi vojakmi, ktorých sa zhromaždil na hranici milión. Včera sa napríklad zrútilo pri hraniciach s Pakistanom špionážne lietadlo bez posádky. Odpoveď od susedného Pakistanu sa nedá vylúčiť. Na silné indické buchnutie do stola zvykne odpovedať zvyčajne zakrátko rovnako.
Analytici upozorňujú, že raketa Agni môže byť odkazom aj pre Čínu. Vojenským zámerom Indie je vybudovať jadrový potenciál, ktorý by mal odstrašiť jej najväčších rivalov (s Pakistanom bojovala tri vojny, s Čínou jednu pohraničnú).
Prakticky nikto neverí vyhláseniu indického ministerstva zahraničných vecí, že test nebol myslený ako politický odkaz, ale bol len technickou záležitosťou. „Spraviť skúšku práve teraz, to je veľmi silný signál,“ povedal pre Reuters indický generál vo výslužbe V. R. Raghaván.
Bharát Kand, politický analytik z Dillí, mieni, že vypustenie rakety súvisí s ambíciami hinduistickej nacionalistickej vlády. Tá chce bojovať proti všeobecne rozšírenému názoru, že jej stratégia je pod silným vplyvom Spojených štátov. „Je to signál sebapresadzovania. Vyslaný bol rovnako domácim aj zahraničným kruhom.“ Dillí má vysielanie rôznych signálov v obľube – minulý rok sa test rakety Agni uskutočnil počas návštevy čínskeho predsedu vlády Li Pchenga.
Agni má dolet vyše 2000 kilometrov, čo znamená, že je schopná zasiahnuť ktorékoľvek miesto v Pakistane a veľkú časť Číny. Otestovaná raketa ho mala 700-kilometrový. Indickí predstavitelia prezradili, že pripravujú ešte výkonnejší model, ktorý by mal mať dolet 3500 kilometrov.
MAREK CHORVATOVIČ