BRATISLAVA (SME - gk) - Nervozita obklopujúca technologické akcie prispela k pádu najvýznamnejších svetových akciových indexov v priebehu posledných dvoch dní. Po tom, ako vo štvrtkovom večernom americkom obchodovaní začali padať burzové indexy v USA, v piatok ráno zaznamenali pomerne prudký prepad aj ázijské a o niekoľko hodín aj európske burzy. Všetko sa to začalo vtedy, keď popredný predstaviteľ spoločnosti Microsoft vyhlásil, že ceny akcií technologických firiem sú nadhodnotené. Vyjadrenie predstaviteľa spoločnosti, ktorá by mala byť jednou z tých ktoré sú súčasťou takzvanej bubliny, vyvolalo na amerických trhoch hromadné predávanie akcií počítačových, internetových a im príbuzných spoločností. Hlavný americký burzový index Dow Jones Industrial Average zoslabil o 2 percentá, čím sa dostal 9 percent pod svoje maximum z minulého mesiaca.
Štvrtkový vývoj na americkom trhu spôsobil, že ázijskí a európski investori sa zobudili do pochmúrneho rána, keď v priebehu niekoľkých minút trhová hodnota európských spoločností padla o niekoľko miliárd britských libier. Európske trhy nasledovali príklad svojich amerických a japonských kolegov a v prvých minútach obchodovania zoslabili v priemere o 1 až 2 percentá. Situácia sa neskôr trochu zlepšila, keď Bank of Scotland prekvapujúco dala ponuku na násilné prevzatie tretej najväčšej britskej banky National Westminster Bank, pričom ju ohodnotila na 34 mld dolárov.
Súčasná nervozita okolo technologických akcií pretrváva už dlhší čas, keďže niektorí analytici tvrdia, že ich cena je nadhodnotená. Jeden zo znakov rastu americkej ekonomiky, nárast cien akcií v najväčšej miere poháňa zvyšovanie cien akcií technologických firiem. Podľa analytikov však ich cena neodráža skutočnú hodnotu týchto podnikov, čo vytvára krehkú bublinu, ktorá môže hocikedy prasknúť. Nervozitu na trhu dokazuje aj prepad cien akcií finančnej a informačnej agentúry Reuters. Tie po rozhovore predstaviteľov spoločnosti s analytikmi padli o 15 percent, čo vyvolalo pokles trhovej hodnoty spoločnosti o 1,8 mld britských libier. Analytici po rozhovore totiž dospeli k názoru, že treba revidovať predpoklady zisku Reuters na tento rok o približne 20 mil. libier smerom nadol, hoci zástupcovia spoločnosti tvrdia, že oni nevidia dôvod na znižovanie odhadov. Nervózna reakcia však potvrdzuje, že aj náznak zlej správy môže ochudobniť niektorých súčasných „investičných géniov“.