Španielsky najvyšší súd včera potvrdil právoplatnosť zatykača na bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta. Tento zatykač vydal vlani v októbri španielsky vyšetrujúci sudca Baltasar Garzón. Súd odmietol námietku prokuratúry, ktorá vyslovila presvedčenie, že Garzón nemal právo požadovať vydanie Pinocheta a odmietol ho prepustiť na slobodu, aby nebola spochybnená vyhosťovacia procedúra, ktorú na žiadosť Garzóna začala britská justícia. Na základe Garzónovho zatykača Pinocheta zatkli v Británii. Garzón obvinil bývalého diktátora zo zodpovednosti za zločiny spáchané počas jeho vlády.
RAKÚSKYCH POLITIKOV KOSÍ CHOROBA
Dva dni potom, čo v stredu hospitalizovali s ľahkým zápalom pľúc rakúskeho sociálnodemokratického kancelára Viktora Klimu, je pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami (3. októbra) od včera v nemocnici aj jeho stranícky kolega minister financií Rudolf Edlinger. Príčinou je podľa lekárov zlyhanie krvného obehu spôsobené predvolebným vyčerpaním. Týždeň pred parlamentnými voľbami v Rakúsku ukazujú najnovšie prieskumy ďalší vzostup priazne pre nacionalistickú opozičnú stranu Slobodných (FPÖ).
V JAKARTE ZASTRELILI DEMONŠTRANTOV
Indonézske bezpečnostné sily v Jakarte zastrelili štyroch demonštrantov protestujúcich proti novému bezpečnostnému zákonu. Oznámili to včera lekárske zdroje. „Všetkých troch zastrelili z veľkej vzdialenosti,“ vyhlásil Abdul Munin Idries, súdny lekár z nemocnice Cipto Mangkusumo v centre Jakarty. Dodal, že druh rán na tele obetí naznačuje, že ich zasiahli guľkami, ktoré používajú indonézske bezpečnostné sily. Všetci zomreli včera v druhý deň protestov, keď tisíce študentov demonštrovali proti zákonu, ktorý dáva ozbrojeným silám rozsiahle právomoci po vyhlásení výnimočného stavu.
KUKAN ROKUJE
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan sa v rámci účasti na 54. valnom zhromaždení OSN v New Yorku stretol vo štvrtok s predstaviteľmi viacerých mimovládnych organizácií. Vedúci predstavitelia Amerického židovského výboru ocenili vnútropolitické zmeny na Slovensku po voľbách v roku 1998. E. Kukan informoval predstaviteľov výboru o procese schvaľovania návrhu zákona o odškodnení obetí nacizmu v SR. Predstavitelia Amerického židovského výboru ocenili ústretový a konštruktívny postoj slovenskej vlády pri riešení tejto citlivej otázky.
LUX SA CÍTI DOBRE
Bývalý predseda českej KDU-ČSL Josef Lux sa včera podrobil transplantácii kostnej drene na klinike Freda Hutchinsona v americkom Seattli. Po zákroku, ktorý trval dve hodiny, sa cíti dobre, povedala Luxova asistentka Eva Rolečková. „Teraz nastáva najdôležitejšie štádium, keď sa organizmus musí vyrovnať s transplantovaným štepom,“ uviedla Rolečková, ktorej Lux niekoľko minút po transplantácii osobne z nemocničného lôžka telefonoval. Poznamenala, že Luxov hlas bol trochu unavený, ale skutočnosť, že mohol telefonovať, podľa nej potvrdzuje, že sa cíti dobre. Kostná dreň od talianskeho darcu sa zhoduje s Luxovou kostnou dreňou v deviatich z desiatich potrebných znakov. Komplikácie možno očakávať počas prvých 14 dní po transplantácii.
(ČTK, TASR)