Dvadsaťšeťročný Poliak Dawid Kaliszkowski vyliezol vo štvrtok bez akýchkoľvek zabezpečovacích prostriedkov fasádou varšavského hotela Marriot na jeho strechu vo výške 170 metrov. Kaliszkowskému trval výstup po jednej priečke zo skla a hliníka 35 minút. Odvážneho mladého muža potom vypočula poľská polícia. Poľský lezec tak zopakoval výkon Francúza Alaina Roberta, prezývaného pavúčí muž, ktorý na hotel Marriot vyliezol v lete 1998.
HAD V ŽALÚDKU
Neuveriteľné šťastie mala jedenásťročná ruská školáčka z Udmurtu, ktorá počas spánku prehltla 45-centimetrového jedovatého hada. Nebezpečný plaz sa vkradol k jej ústam počas noci, keď pokojne snívala. Nie je jasné, ako sa o hadovej prítomnosti v tele dievčaťa dozvedeli lekári, avšak napokon sa im podarilo pomocou slanej vody hada zo žalúdka dostať. Neželaný návštevník vykĺzol z tela svojej hostiteľky bez toho, aby jej ublížil.
SPREJ PROTI MIGRÉNE
Vo Francúzsku sa dostal do predaja sprej proti migréne, ktorý pripravila spoločnosť Glaxo-Wellcome. Sprej Imigrane v 20 mg balení vo forme solution na rozprašovanie do nosa sa bude vydávať na lekársky predpis a zdravotná poisťovňa ho bude preplácať do sumy 65 percent ceny, informuje denník Le Figaro. Imigrane solution je pripravený na báze sumatriptánu, liečiva, ktoré sa vo Francúzsku predáva už od roku 1994 vo forme injekcie a od roku 1995 ako tabletky. Podľa štúdií 55 až 64 percent pacientov pocítilo úľavu dve hodiny po začiatku migrénového záchvatu. Záver je taký, že vstreknutie liečiva prináša úľavu a zmierňuje bolesti. Druhá dávka sa môže použiť po opätovnom objavení sa príznakov v priebehu 24 hodín, ale treba rešpektovať interval najmenej dve hodiny medzi dvoma vstreknutiami liečiva. Zmiernenie bolesti hlavy človek pocíti 15 minút po použití liečiva, ktoré účinkuje aj na sprievodné príznaky záchvatu: nutkanie na dávenie, fotofóbiu a na bolestivé pocity vyvolané náhlou zmenou intenzity svetla a hlukom, uzatvára denník Le Figaro.
FITNESSOM PROTI ŽLČOVÝM KAMEŇOM
Dostatočná telesná aktivita redukuje riziko operatívneho odstránenia žlčníka. Na túto súvislosť upozornili americkí vedci po vyhodnotení niekoľkoročného výskumu, na ktorom sa zúčastnilo približne 60 000 zdravotných sestier z USA. Telesná hmotnosť dám nehrala vo výskume prakticky nijakú úlohu. Zaujímavé bolo , že ženám, ktoré sa museli povinne venovať intenzívnemu cvičeniu dve-tri hodiny týždenne, sa v porovnaní s ostatnými skupinami účastníčok výskumu podstatne zredukoval výskyt žlčových kameňov. Túto súvislosť vysvetľujú vedci lepšou činnosťou celého tráviaceho systému, ale aj rýchlejším znižovaním hladiny cukru a zvýšeným odbúravaním cholesterolu v krvi.
V ČÍNE NAŠLI NAJSTARŠÍ HUDOBNÝ NÁSTROJ
Archeológom sa v Číne podarilo objaviť pravdepodobne najstarší zachovaný hudobný nástroj na svete - 9000 rokov starú flautu. Je vyrobená z krídlovej kosti žeriava a aj po toľkých rokoch z nej možno vyludzovať príjemné vysoké tóny, uviedol Garman Harbottle z Brookhaven National Laboratory v New Yorku v najnovšom vydaní magazínu Nature. G. Harbottle, špecialista na datovanie artefaktov, a traja čínski archeológovia našli flautu spolu s desiatkami ďalších hudobných a iných nástrojov z doby kamennej v údolí Žltej rieky. Flauta je viac ako dvakrát taká stará ako nástroje pochádzajúce z ranných kultúr Egypta a Mezopotámie. (TASR)