Veda v treťom tisícročí bude riešiť rovnováhu medzi človekom a prírodou

Dedičstvo antiky vyžarovalo do Európy najmä z Pyrenejského polostrova (ovládaného vtedy Arabmi), zo Sicílie, nezanedbateľnú úlohu pritom mala Byzantská ríša. Centrami vzdelanosti boli spočiatku kláštorné školy. V roku 1119 v Bologni založili prvú univerzi

tu, v roku 1160 univerzitu v Paríži, o sedem rokov neskôr v Oxforde. Naše oblasti dostali univerzitu v roku 1348 (Praha), 1364 (Krakov), 1367 (Viedeň). Prvá univerzita na slovenskom území - Academia Istropolitana - vznikla v roku 1467 v Bratislave. Univerzity sú už bezmála tisíc rokov najvýznamnejším miestom rozvoja vedeckého poznania. K nim sa v 17. storočí priradili akadémie vied a v 20. storočí i vedecké ústavy.

Stredovekému mysleniu výrazne dominovali diela Tomáša Akvinského, ktoré sa filozoficky opierali hlavne o Aristotela. Opierali sa o tézu: „Naša viera teda nemôže byť dokazovaná racionálnymi argumentmi, pretože presahuje možnosti ľudského rozumu.“ Bolo to obdobie viery a autorít, veda tu ešte mala podružné miesto. Objavujú sa však prví priekopníci: Roger Bacon v roku 1267 podal encyklopedický prehľad vedy 13. storočia a bol zástancom experimentu vo vede, myšlienky Mikuláša Kusánskeho z roku 1440 silne ovplyvnili renesančné myslenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K zrodu modernej vedy dochádza od 16. storočia. Veda, technika a umenie splynuli u geniálnych mysliteľov tých čias do jedného celku. Neprekonateľným stelesnením tejto veľkolepej jednoty sa stal univerzálny génius Leonardo da Vinci (1452-1519). So svojimi takmer prorockými schopnosťami bol autorom stoviek vynálezov. V roku 1436 Johann Gensfleisch, známy ako Guttenberg, tlačil knihy ako prvý v Európe výmennými kovovými literami upevnenými v ráme. O význame kníhtlače pre rozvoj vzdelanosti svedčí, že do roku 1500 vzniklo v Európe 250 tlačiarní a vytlačilo sa 40 000 rôznych prác. Rozvoj námornej plavby umožnil Krištofovi Kolumbovi v roku 1492 objaviť Ameriku, o šesť rokov neskôr Vasco de Gama oboplával Afriku a po mori sa priplavil do Indie.

NOVÝ OBRAZ SVETA

SkryťVypnúť reklamu

Zvedavosť ľudstva sa odjakživa orientovala na oblohu. Opakujúce sa úkazy podmienili rozmach matematických výpočtov pozícií Slnka, Mesiaca, planét a hviezd. Tu urobil priekopnícku prácu Ján Müller - Regiomontanus, ktorý bol začas profesorom na Academii Istropolitane v Bratislave. Opierajúc sa aj o jeho výpočty, vytvoril v roku 1543 Mikuláš Kopernik nový obraz sveta: predstavu o Zemi ako nehybnom strede vesmíru (geocentrický obraz sveta) nahradil heliocentrickým systémom (stredom vesmíru je Slnko). Jeho prevratný názor sa však nepresadzoval ľahko: pápež Pavol III. vydal zákaz jeho rozširovania, Giordano Bruno bol v roku 1600 upálený, Galileiho o sto rokov neskôr súdili, Johannes Keppler musel vykonať obrovskú prácu.

Popri „nebeskej“ fyzike nastal prelom i v „pozemskej“. O prekonanie aristotelovskej fyziky sa zaslúžili najmä Galileo Galilei, René Descartes, Christian Huygens, Blaise Pascal, Otto von Quericke, Robert Hook. K zjednoteniu oboch „fyzík“ došlo v diele Isaaca Newtona v roku 1687 v diele Matematické princípy prírodnej filozofie. Týmto dielom, jeho výsledkami i metódou, sa začína niekoľkostoročné obdobie rozvoja fyziky nazývané newtonovská fyzika.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladom rozvoja exaktných vied bola matematika. K dispozícii boli Euklidove diela rozpracované arabskými učencami. S novými poznatkami neskôr prichádzali už európski vedci. Od 16. storočia sa používajú logaritmy, Pierre Fermat položil v roku 1636 základy teórie čísel, René Descartes uverejnil o rok neskôr svoju Geometriu, v rokoch 1665 až 1686 Gottfried Wilhelm Leibniz a nezávisle od neho Isaac Newton rozpracovali infinitezimálny počet.

Vo vedách o živote a človeku dochádza k spresňovaniu systematických popisov. William Harvey v roku 1628 publikoval objav krvného obehu. Rozvíja sa porovnávacia anatómia živočíchov a rastlín, zavádzajú sa prvé klasifikácie živých organizmov. Carl Linné vo svojej práci z roku 1735 vyložil princípy svojho nového spôsobu klasifikácie rastlín a aj hornín. Pre exaktné vedy 18. a 19. storočia sa východiskom stali Newtonove práce. Obzvlášť intenzívne sa rozvinula matematická analýza, teória diferenciálnych rovníc a deskriptívna geometria. Newtonova mechanika bola oporou aj pri astronomických výpočtoch, ktoré zas poslúžili v 18. storočí Immanuelovi Kantovi a Pierrovi Simonovi Laplaceovi pri teórii vzniku planetárnej sústavy. Bratislavský rodák Ján Andrej Segner v roku 1750 objavil princíp reaktívnej sily.

SkryťVypnúť reklamu

Klasická fyzika 19. storočia dosiahla prevratné výsledky najmä v náuke o elektrine. Vychádzala z prác Benjamina Franklina, Charlesa Coulomba, Luigiho Galvaniho a Alessandra Volta. Objav elektromagnetickej indukcie Michelom Faradayom v roku 1831 bol primárnym pre celú epochu využitia elektrických motorov. Za všetkých spomeňme len Wernera von Siemensa či Thomasa Alvu Edisona. Je zaujímavé, že k rovnakému objavu dospel i Štefan Jedlík, rodák zo Zemného pri Komárne. Teória elektromagnetického poľa Jamesa Clarka Maxwella a využitie elektromagnetických vĺn boli bázou početných aplikácií využívaných dodnes.

Prelomovým dielom klasickej chémie bola oxidačná teória Antoina-Laurenta Lavoisiera z roku 1789. Rozoznáva prvky kyslík, vodík, síru, dusík, uhlík, fosfor a kovy. Už okolo roku 1800 pri zisťovaní chemického zloženia minerálov objavili vedci 28 nových chemických prvkov. V roku 1869 Dmitrij Ivanovič Mendelejev podal prvý náčrt periodickej sústavy prvkov. Nastalo obdobie praktickej aplikácie chémie.

SkryťVypnúť reklamu

NOVÝ OBRAZ ČLOVEKA

Vo vede o živej prírode vyniká začiatkom 19. storočia bunková teória. Osobitnú pozornosť však už stáročia pútal problém objasnenia vývojového mechanizmu. V roku 1859 Charles Darwin v diele Vznik druhov predstavil svoju evolučnú teóriu, v ktorej principiálne nová bola aplikácia teórie prirodzeného výberu. O šesť rokov neskôr Gregor Mendel predstavil svoju teóriu dedičnosti. Do tohto obdobia spadajú i začiatky bakteriológie (Louis Pasteur) a virológie.

Newtonove idey boli paradigmou pre 18. a 19. storočie. Pre kriticky mysliacich vedcov to však nebola biblia, ale vedecké dielo, na ktoré sa nemalo prisahať, ale malo sa študovať a aj opravovať. Po nakopení viacerých nezrovnalostí so skutočnosťou bolo nevyhnutné klasický fyzikálny obraz sveta zmeniť. Rok 1900 je rokom zrodu kvantovej fyziky Maxa Plancka. Špeciálna teória relativity Alberta Einsteina z roku 1905 a jej následné rozvíjanie podali úplne nový fyzikálny obraz sveta. Objav dualizmu vlna-častica (Luis de Broglie 1924), Schrödingerova rovnica (1926), princíp neurčitosti (Werner Heisenberg, 1927) boli kľúčovými pre rozvoj vedy a filozofického myslenia v našom storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Objav elektrónu v roku 1897 bol začiatkom v reťazci objavov štruktúry hmoty a následných modelov atómu. Čoraz hlbšie bádania umožnili výrobu nových materiálov, umelých hmôt, objav polovodičov, tranzistoru a rozvoj elektroniky, čo sa prejavilo v komputerizácii dnešného života. Hlbšie poznanie fyzikálnych zákonitostí hlboko preniklo do všetkých oblastí vedy.

Pokrok medicíny ako objav vitamínov a inzulínu, objav krvných skupín, zavedenie nových chirurgických a liečebných metód, nová technika, transplantácie výrazne predĺžili ľudský život. Na druhej strane v dôsledku civilizačného pokroku sa čoraz viac zhoršuje naše životné prostredie, hrozia nám stále väčšie ekologické katastrofy. A práve rovnováha medzi nami a prírodou bude jednou z hlavných úloh, ktoré budú pred vedou stáť v treťom tisícročí. ONDREJ PÖSS

SkryťVypnúť reklamu

(Autor je historik)

(Pozri aj 2. stranu v magazíne SME)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu