NEW YORK (REUTERS) - Čína tvrdo odmietla stredajšie výzvy generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a západných lídrov zvážiť možnosť vojenskej intervencie v prípadoch, keď vlády masakrujú vlastných občanov. Čínsky minister zahraničných vecí Tang Jiauxuan povedal pred Valným zhromaždením OSN, že NATO vytvorilo zlovestný precedens, keď tento rok bombardovalo Srbsko pre udalosti v Kosove bez schválenia Bezpečnostnou radou OSN, v ktorej má Čína právo veta. „Sme proti použitiu sily za akéhokoľvek predpokladu,“ povedal Tang. „Otázka ľudských práv je v podstate vnútornou záležitosťou krajiny a v tejto veci by mali byť oslovované predovšetkým vlády krajín.“
Ministrov prejav bol dosiaľ najtvrdšou výhradou voči výzvam Annana, amerického prezidenta Billa Clintona a európskych lídrov na uznanie práva humanitárnej intervencie v prípadoch, keď štáty masívne porušujú ľudské práva. Naproti tomu ministri zahraničných vecí Nemecka a Talianska, ktorí vystúpili v stredu, vyhlásili, že OSN musí vytvoriť nové kritériá na posudzovanie humanitárnych intervencií podobných prípadom Kosova a Východného Timoru. „Medzinárodné spoločenstvo teraz podniká vojenskú akciu v prípade tragédií, ktoré by nás len pred pár rokmi nechali ľahostajnými,“ povedal šéf talianskej diplomacie Lamberto Dini.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer uviedol, že trend posudzovania humanitárnej intervencie sa môže vyvíjať dvoma smermi - buď mimo OSN, alebo za súhlasu OSN, čo by vyžadovalo jednotnú aktivitu Bezpečnostnej rady OSN. Stálych päť členov BR OSN by podľa jeho slov malo vysvetliť oprávnenosť použitia veta vo verejnom vyhlásení k valnému zhromaždeniu, čo by malo smerovať k zodpovednejšiemu zaobchádzaniu s právom veta. Inak, uviedol, je tu riziko, že OSN bude v budúcnosti v prípadoch, ako bolo Kosovo, obchádzaná. „V 21. storočí jednotlivec a jeho práva musia zaujímať poprednejšie miesto vedľa práv štátov v koncepcii bezpečnosti definovanej medzinárodným spoločenstvom,“ povedal Fischer.