Výmenný kurz japonského jenu aj počas včerajšieho dňa pokračoval v náraste, keď predstavitelia Federálneho rezervného systému (Fed) vo svojom vyhlásení nevyjadrili žiadne výhrady voči terajšiemu kurzu dolára. Prezident Fedu New York William McDonough povedal, že súčasná úroveň dolára je vyhovujúca pre americkú ekonomiku. A keď je americká centrálna banka spokojná s výmenným kurzom dolára, je nepravdepodobné, že Fed sa zúčastní na spoločnej intervencii proti stále rastúcemu jenu. Predstavy W. McDonougha o výmennom kurze sa líšia od názorov ministra financií USA Lawrenca Summersa, ktorý si myslí, že Amerika potrebuje silnú menu. Ale ak sa USA rozhodnú, že budú predávať jeny, McDonoughova sekcia Fedu by mala toto rozhodnutie implementovať. Po tom, ako sa dolár voči jenu v stredu priblížil k 44-mesačnému minimu, keď dosiahol na 103,37 JPY/USD, včera sa ich vzájomný výmenný kurz pohyboval na úrovni 104,34 JPY/USD.
Európska centrálna banka (ECB) včera nechala svoju kľúčovú úrokovú mieru nezmenenú na 2,5-percentnej úrovni. Krok ECB sa vo všeobecnosti očakával, keďže zatiaľ nič v eurozóne nenaznačuje, že by sa stupňovali inflačné tlaky. Euro vo včerajšom obchodovaní mierne oslabilo, keď sa popoludní obchodovalo na 1,0416 USD/EUR, pričom včera v neskorých hodinách sa pohybovalo okolo úrovne 1,0467 USD/EUR.
Veľká Británia si môže pripísať v ekonomike ďalšie dva dobré výsledky po tom, ako boli včera zverejnené údaje o priemyselnej výrobe a vývoji obchodného deficitu. Obchodný deficit ostrovnej ekonomiky bol v júli 2,2 mld libier, pričom v predchádzajúcom mesiaci to bolo 2,6 mld GBP. Británia za to vďačí poklesu pasívneho salda nárastu exportu, ktoré narástlo o 400 mil. libier. Výsledky priemyselnej produkcie aj napriek slabším objednávkam na vývoz zaznamenali nárast dopytu. Oba ukazovatele naznačujú, že podobne ako eurozóna aj Veľká Británia sa dostala na cestu ozdravenia. Britská libra sa včera obchodovala na úrovni 1,634 USD/GBP, čo oproti stredajšiemu obchodovaniu znamená mierny pokles.
(gk)