Čo vyvolalo taký výrazný pokles?
„Vyvolal to výrazný pokles objemu verejných prác, ktoré medziročne poklesli o viac ako 50 percent. Diaľničná infraštruktúra sa v prvom štvrťroku takmer vôbec nebudovala, výrazne sa znížil aj objem novej bytovej výstavby. Štátny fond rozvoja bývania, ktorý ešte v roku 1997 a 1998 pomerne lacnými úvermi umožňoval občanom dostať sa k novému, i keď malometrážnemu bytu, je dnes úplne bez peňazí. V tomto roku disponuje iba štvrtinou objemu prostriedkov minulého roku. Prejavilo sa to aj na výstavbe, ktorá tiež klesla na jednu štvrtinu. Kým v roku 1998 bolo rozostavaných 12-tisíc nových bytov, tento rok je to iba 5-tisíc.“
Ako hodnotia stavbári predsavzatie súčasnej vlády, ktorá chce každoročne postaviť 14-tisíc bytov. Je to reálne?
„Skutočnosťou je, že pre rok 1999 nie sú vytvorené podmienky a, žiaľ, v rámci legislatívy sa nevytvorili podmienky ani na väčší objem bytovej výstavby v nasledujúcich rokoch. Pokiaľ nenastane zmena v legislatíve, v systéme daní, nájomného a ochrane nájomníka, nedá sa očakávať širšie oživenie bytovej výstavby. Priepastný rozdiel medzi cenou bytu a príjmom občana sa nedá nahradiť iba entuziazmom podnikateľov. Musí to byť jednoznačne doplnené aj podpornou politikou vlády. Stavební podnikatelia sú veľmi skeptický, či sa podarí programové vyhlásenie vlády skutočne napĺňať.“
Spolupracujete s ministerstvom výstavby a verejných prác na projekte zabezpečenia financií na rozvoj bytovej v ýstavby?
„Áno. Aj premiérovi sme adresovali dokument, v ktorom sme spracovali návrhy úpravy 17 legislatívnych noriem spolu s presným definovaním príslušnej úpravy.“
Aká bola odpoveď?
„Do dnešného dňa, žiaľ žiadna. Postúpili sme ho aj ministerstvu výstavby a dvom dalším rezortom. Očakávame, že v dohľadnom čase sa dostaneme k jeho prerokovaniu.“
TOMÁŠ KUČA