Od roku 1997 zaznamenáva strana Zelených vo všetkých voľbách - do Spolkového snemu, do krajinských parlamentov i v komunálnych voľbách - straty. Predovšetkým mladí voliči sa od Zelených odvracajú. Nič na tejto skutočnosti nemení fakt, že strana Zelených je od októbra minulého roka partnerom sociálnej demokracie (SPD) v koaličnej červeno-zelenej spolkovej vláde. Nie je to výraz sily Zelených, ale prekvapujúco vysoké víťazstvo sociálnych demokratov v minuloročných septembrových voľbách do Bundestagu.
Na túto skutočnosť v poslednom čase stále častejšie poukazuje najznámejšia, ba už symbolická osobnosť Zelených, spolkový minister zahraničných vecí Joschka Fischer, ktorý je v súčasnosti dokonca najpopulárnejší nemecký politik. Vyvrcholením Fischerovej kritiky bol rozhovor s hamburským magazínom Spiegel. Fischer požadoval, aby obidve hovorkyne, ako sa označujú vedúci funkcionári strany, predstaviteľka ľavého krídla Antja Radckeová a predstaviteľka realistov Gunda Röstelová, odstúpili. Zelení potrebujú zásadné štrukturálne zmeny, tvrdil Fischer. Uviedol, že je potrebné, aby na čele Zelených stál predseda a generálny tajomník. Navyše požadoval, aby zrušili uznesenie zjazdu, podľa ktorého nositeľ štátnej funkcie nesmie byť súčasne vysokým straníckym funkcionárom. Zelení podľa Fischera potrebujú nové programové ciele, veď boj o životné prostredie dnes už nikoho nenadchýňa.
Fischerovu kritiku ihneď odmietli nielen hovorkyne Radckeová a Röstelová, ktorá ju navyše považovala za úder do chrbta, pretože len niekoľko hodín po jej zverejnení boli v Sasku krajinské voľby, kde bola Röstelová vedúcou kandidátkou Zelených. Aj veľa ďalších funkcionárov Zelených, predovšetkým z ľavého krídla, nešetrilo kritikou na spolkového ministra zahraničných vecí. Podľa nich nechce v podstate nič iné, ako uvoľniť si cestu a byť na zjazde Zelených v marci budúceho roku zvolený za predsedu strany.
Za zatvorenými dvermi sa Zelení dlho radili o ďalšom postupe. Potom pred novinárov predstúpil Fischer a obidve hovorkyne a jednotne vyhlasovali, že si všetko vyjasnili. Fischer sľúbil, že si okrem zahraničnej politiky bude viac všímať vnútronemecký vývoj.
Len niekoko hodín po opätovnom, dočasnom zmierení, Joschka Fischer odletel do New Yorku na zasadnutie VZ OSN. Ešte pred odletom však stačil poskytnúť rozhovor novinárom. Zopakoval, aj keď už nie tak ostro, svoju kritiku. Tentokrát nikoho nemenoval, ale trval na požadovaných štrukturálnych zmenách v organizácii Zelených. A Angelika Beerová, poslankyňa Spolkového snemu, už navrhla, aby sa zjazd Zelených, ktorý by sa mal zaoberať neradostnou situáciou strany, konal predčasne, buď ešte v decembri tohto roka alebo hneď na začiatku roka 2000.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupacovníkom SME)