MOSKVA (ČTK, REUTERS) - Tisíce ľudí sa včera v Moskve prišli rozlúčiť s Raisou Gorbačovovou, ktorá vo veku 67 rokov zomrela v pondelok v nemeckom Münsteri, kde sa liečila na rakovinu krvi. Úctu prišli prejaviť vedúci ruskí činitelia, diplomati i prostí občania. Mnohí vystáli niekoľkohodinový rad, aby mohli položiť kvety k rakve ženy, ktorá bola prvou dámou Sovietskeho zväzu. Rakva s jej telom bola vystavená v sídle Ruského fondu kultúry, na ktorého založení sa podieľala.
„Raisa Gorbačovová bola prvou ženou, ktorá vystúpila do popredia spolu s mužom, ktorý mal zodpovednosť a moc. U nás na to neboli ľudia zvyknutí. Ženy boli v tieni a možno to bolo aj dobre. Ale to, že sa Raisa Maximovna objavila v popredí, sa rovnalo výbuchu. Bolo to nečakané a neobvyklé. Možno, že to ľudí dráždilo. Skutočnosť, že je tu dnes toľko ľudí, však znamená, že táto podráždenosť sa zmenila na snahu požiadať o odpustenie za nespravodlivosť,“ povedal včera svetoznámy ruský režisér Nikita Michalkov, ktorý spolu s členmi rodiny Gorbačovových a priateľmi sovietskeho prezidenta prijímal kondolencie pri rakve Raisy Gorbačovovej.
„Je tu aj smútok, aj horkosť, ale aj ľudská dôstojnosť. Hlavné je, aby vo všetkých prejavoch ľudského života bola ľudská dôstojnosť,“ povedal Michalkov. Podľa jeho slov „sa Gorbačov teraz úplne ovláda“. „Akékoľvek utešovanie mu sotva pomôže. Treba si pamätať a pracovať. Musí sa (Gorbačov) zahĺbiť do práce, a to bude pre pamiatku Raisy Maximovny to najlepšie,“ povedal.
„Odpusťte nám, prosím. Boli sme nespravodliví k vám a vášmu mužovi,“ šepkala ticho jedna zo žien, ktorá mohla aspoň pár sekúnd postáť pri rakve bývalej prvej dámy. Pri odchode plakala, ako mnoho ďalších návštevníkov. „Znamenali pre našu krajinu strašne veľa. Bola to prekrásna dvojica. Neustále sa držali za ruky. A ona bola taká elegantná,“ smútila ďalšia Moskovčanka. Ľudia, ktorí sa prizerali smútočnej procesii, dávali najavo, že by dnes brali Gorbačova na čele štátu radšej ako Jeľcina. „Nekradol a nehovoril z papierov. On si už všetko prehodnotil a vie, čo urobil zle,“ usúdila postaršia žena. „Bola kultivovaná a vzdelaná, mala zvláštny šarm,“ uviedla Viktória Fjodorovna, bývalá referentka. „Ľudia jej závideli oblečenie. Teraz však pochopili, že to nebolo nič mimoriadne, že sa tak môžu obliekať všetci. To je jej zásluha, že máme všetko, na čo si pomyslíme,“ dodala.
Sústrasť Gorbačovovi prišiel vyjadriť premiér Vladimir Putin, bývalý predseda vlády Jevgenij Primakov, niekdajší petrohradský starosta Anatolij Sobčak i Jeľcinova žena Naina. Gorbačov prijímal osobné kondolencie od mnohých svojich kremeľských spolupracovníkov i súčasných predstaviteľov ruského vedenia. Neprišiel iba prezident Boris Jeľcin. „To neurobil dobre,“ poznamenala k tomu jedna staršia pani.
Raisa Gorbačovová síce svojho času prednášala na vysokej škole marxizmus-leninizmus, jej charizma tým však nijako neutrpela. Desiatky nemocníc a sirotincov jej dnes ďakujú za pomoc, ktorú im poskytla. Starala sa o dodávky liekov a potravín, snažila sa robiť verejnoprospešnú prácu, aj keď sa jej málokedy dostalo uznania.
Na pohrebe Raisy Gorbačovovej, ktorý sa koná dnes o 12.30 moskovského času (10.30 SELČ) na Novodevičom cintoríne v Moskve, sa má zúčastniť bývalý spolkový kancelár Helmut Kohl, aj bývalý nemecký minister zahraničia Hans-Dietrich Genscher. Má prísť aj bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová a manželka súčasného nemeckého kancelára Doris Schröderová. Z celého sveta včera prichádzali kondolencie, americký prezident Bill Clinton spomenul odvážny boj Raisy Gorbačovovej s hroznou chorobou a jej prácu v prospech detí s leukémiou.
Helmut Kohl sa vyjadril: „Pri nedávnom rozhovore s Michailom Gorbačovom som znovu pocítil, ako Raisa ovplyvňovala manžela a jeho život a ako patrili k sebe. Boli skutočne párom, ktorý - ako sám povedal - prešiel spolu celú životnú púť.“ Bývalý americký prezident Ronald Reagan s manželkou Nancy vyjadrili „šok a hlboký smútok“ nad smrťou bývalej ruskej prvej dámy. „Od prvého stretnutia v Ženeve v roku 1985 až po Gorbačovovu návštevu na Rancho del Cielo (na ranči v kalifornskej Santa Barbare, ktorý vtedy patril Reaganovcom) v roku 1992 sme sa vždy dobre cítili s ňou a s Michailom. Sme toho názoru, že Raisa bola silnou partnerkou manželovi a mala dôležitý hlas pri priateľstve, ktoré začali naše dva štáty rozvíjať v osemdesiatych rokoch,“ povedala Nancy Reaganová.