deficit podarí za celý rok znížiť pod hranicu 6 % HDP. Tým sa splnia zámery vlády, ktorá po minuloročnom 11-percentnom deficite chcela toto číslo znížiť na hodnotu medzi 5 a 6 percentami HDP.
Naďalej však pretvráva veľmi zlá štruktúra financovania tohto deficitu. Slovensku sa totiž aj napriek daňovým opatreniam a oficiálne deklarovaným snahám nedarí prilákať zahraničné investície. Do slovenských firiem prišiel za prvý polrok tohto roka zahraničný kapitál v objeme 5,3 mld Sk. Zo Slovenska pritom odišiel do zahraničia kapitál v objeme 1,8 mld Sk. Celkové saldo priamych zahraničných investícií tak dosiahlo za prvý polrok 3,5 mld Sk. To je však len 11,8 % deficitu bežného účtu.
Slovensko zaznamenáva počas celého roka 1999 menší objem zahraničných investícií, ako tomu bolo v roku 1999. Kým za prvý polrok minulého roka to bolo 2,4 % HDP, tento rok len 1,4 %. „V roku 1998 však došlo k dvom veľkým individuálnym investíciám. Ak ich odpočítame, tak úroveň investícií v roku 1998 a 1999 je podobná,“ povedal pre SME hlavný ekonóm ING Barings Ján Tóth. Ako však dodal, takýto výsledok zahraničných investícií je pre Slovensko sklamaním.
Deficit bežného účtu tak Slovensko tento rok financuje podobne ako v minulých obdobiach dlhmi. Tým najdôležitejším bola emisia eurobondov SR. Za prvý polrok prišlo vďaka nej na Slovensko 400 mil. USD. Táto emisia tvorila hlavnú časť tzv. ostatných teda dlhových investícií, ktorých celkové aktívne saldo dosiahlo 18,4 mld Sk. Väčšina z nich sú práve vďaka eurobondom dlhodobé úvery. Po odpočítaní tejto emisie však Slovensko vykazuje pokles objemu dlhodobých úverov o 100 mil. USD a rast krátkodobých úverov o 158 mil. USD.
Slovensko si však nepožičiavalo len úvermi, ale aj cennými papiermi a nástrojmi peňažného trhu. Tie sa rátajú medzi portfóliové investície. Aktívne saldo portfóliových investícií dosiahlo 9,1 mld Sk. Majetkové cenné papiere, teda akcie, tvoria z tohto objemu len 86 mil. Sk, teda ani nie percento. Všetko ostatné sú dlhové nástroje. Cez obligácie a zmenky získalo Slovensko 3,5 mld Sk, cez nástroje peňažného trhu zvyšných 5,6 mld Sk.