Ranné vtáča možno ďalej doskáče, ale tí, ktorí si ráno radi poležia v posteli a práca im najlepšie ide od ruky až večer, sú zvyčajne oveľa inteligentnejší - aspoň podľa psychológov. Americkí a austrálski odborníci totiž zistili, že ľudia, ktorí sa rozhýbu k nejakej činnosti až neskôr, myslia rýchlejšie a majú lepšiu pamäť ako ranostaji, ktorí sa radi púšťajú do práce hneď zrána. A kým géniovia ako Descartes, Mozart a Samuel Johnson si radi ráno pospali, príslovia a ľudové múdrosti nás dlho presviedčali, že ten, kto skoro vstáva, bude zdravý, múdry a bohatý. Výskumníci z univerzity v austrálskom Sydney a experti z amerických leteckých síl však v rámci svojej štúdie vyspovedali vyše 400 odvedencov a zistili, že je to naopak - sedmospáči sú často inteligentnejší ako ranostaji.
DO VANE LEN S VÍNOM
Je dávno známe a vedecky dokázané, že pohár červeného vína denne nemôže uškodiť, ale práve naopak prispieva k dobrému zdravotnému stavu človeka. Francúzski vedci však okrem toho objavili aj jeho ďalší priaznivý účinok. Kúpeľ v červenom víne údajne spomaľuje starnutie. Na základe výsledkov výskumu už vo Francúzsku otvorili prvé kúpele na svete, ktoré využívajú životodarné účinky vína na organizmus. Zriadenie kúpeľov navrhla francúzska expertka Mathilde Thomasová, ktorá je presvedčená, že antioxidačné prvky obsiahnuté vo víne ochraňujú elastanové a kolagénové vlákna z vonkajšej strany a polyfenoly obmedzujú tvorbu vrások. Okrem toho pôsobia tieto prvky aj interne. Posilňujú totiž krvné cievy, znižujú krvný tlak a tým zmenšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb.
TRIEDNA KNIHA NA INTERNETE
Mnohým žiakom sa aspoň raz v živote stalo, že museli „z naliehavých dôvodov“ vynechať poslednú hodinu. Tomu je však teraz koniec - aspoň v Kalifornii. Tam totiž odnedávna môžu rodičia dozerať na svoje ratolesti prostredníctvom internetu. Umožňuje im to nový internetový študentský informačný systém ISIS. Systém zaznamenáva, kedy ktorý žiak vstúpi do areálu školy, kde sa pohybuje a ako je na tom s prospechom. Okrem toho si rodičia s vlastným heslom a prístupom na internet môžu prezrieť, čo sa preberalo na tej-ktorej hodine a čo má ich potomok na domácu úlohu. V prípade potreby je tu možnosť nakontaktovať sa priamo na učiteľa. Čo je pre rodičov nanajvýš výhodné, v tom vidia školáci skôr obmedzovanie. Nový systém však má slúžiť aj im. Tí, ktorí si zvykli robiť úlohy na počítači, ich už teraz nemusia tlačiť a nosiť do školy, ale stačí im poslať ich e-mailom príslušnému učiteľovi, ktorý ich doma v pokoji skontroluje.
MOBILY NÚTIA SRDCE BIŤ RÝCHLEJŠIE
Vyžarovanie z mobilných telefónov núti srdce biť rýchlejšie, než je jeho optimálny normál a následne môžu viesť k poruchám srdcovej činnosti a srdcovým ochoreniam. Preukázala to štúdia, ktorú uskutočnili v Poľsku na vojakoch pracujúcich v rádiovysielacích centrách. Poľskí vedci zistili, že pracovníci vystavení mikrovlnnému žiareniu vysielačov sú oveľa väčšmi náchylní na nepravidelný srdcový rytmus a poruchy srdcovej činnosti. Spomedzi všetkých skúmaných vojakov až 75 percentám z nich sa nedobrovoľne zrýchlila činnosť srdca. Ak sa tento jav premietne na celú populáciu, znamenalo by to, že takýmto príznakom je vystavených asi až 50 percent všetkých obyvateľov. Vo Veľkej Británii sa touto problematikou začalo seriózne zaoberať už aj ministerstvo zdravotníctva a rozbehlo štúdiu, v ktorej so všetkou vážnosťou sleduje opodstatnenosť narastajúceho strachu z mobilných telefónov. (TASR)