Ľudia si mysleli, že to najhoršie už majú za sebou. Keď sa však začala zem pred pár dňami otriasať opäť, mnohí sa rozhodli svoje doterajšie bydliská opustiť a na severozápade Turecka tak pokračuje exodus obyvateľstva. Desaťtisíce, ak nie státisíce ľudí opúšťajú hlavnú priemyselnú oblasť Turecka, pretože majú jednoducho strach, informuje včerajšie vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Nič iné, len preč odtiaľto - podľa tohto hesla sa žije dnes v oblastiach, v ktorých až do 17. augusta naplno pulzoval život. Len z prístavného mesta Gölcük, ktoré má 65 000 obyvateľov a kde prišlo počas zemetrasenia o život 4600 ľudí, požiadalo o poskytnutie štátnej podpory na presídlenie 519 mnohočlenných rodín. Oveľa viac je však tých, čo ani nepočkali na pomoc štátu, zbalili sa a severozápad Turecka narýchlo opustili. „Strach je zlý radca,“ pokúsil sa upokojiť svojich krajanov turecký prezident Süleyman Demirel. „Musíme sa naučiť žiť so zemetrasením.“ Avšak takéto upokojujúce výroky nehovoria už nič tým, ktorí prišli o svojich príbuzných a strechu nad hlavou. Väčšina z nich mieri do Istanbulu. Dvanásťmiliónová metropola momentálne praská vo švíkoch. Ale v pochmúrnych slumoch na jej okraji možno nájsť už len príležitostnú, zle platenú prácu. Mnoho ľudí odchádza smerom na východ, aj keď pracovných príležitostí je tam tiež poskromne.
Úrady sa pokúšajú masovému sťahovaniu obyvateľstva zabrániť. Oznámili už, že v postihnutých oblastiach sa začnú rozsiahle rekonštrukčné a stavebné práce, sľubujú ľuďom dobré zárobky. Medzinárodné organizácie tvrdia, že krajina potrebuje v najlepšom prípade rok na to, aby sa jej priemyselná produkcia dostala na úroveň pred augustovou prírodnou katastrofou, uzatvára nemecký denník. (TASR)