Eleanor Rooseveltovej, dokonca k imperátorke Jozefíne, manželke Napoleona Bonaparta. Žena Michaila Gorbačova, posledného prezidenta ZSSR, však bola čistý originál. Ako jeden z hlavných zdrojov inšpirácie svojho manžela pomáhala zmeniť kurz dejín svojej krajiny i sveta. Kremeľské manželky boli do jej príchodu prakticky neviditeľné. Manželka Gorbačovovho predchodcu Andropova sa po prvý raz objavila na verejnosti až na jeho pohrebe. Až dovtedy si zahraniční pozorovatelia Kremľa neboli istí, či vôbec existuje.
Vo svojom životopise z roku 1991 Raisa Gorbačovová takto spomína na chvíle, keď sa jej manžel dostal k moci: „Mala som po ruke len jednu tradíciu, ktorá vznikla za Stalina - absenciu akéhokoľvek práva na verejnú oficiálnu existenciu.“ Na Západe bola známa skôr ako doma. Už v roku 1984, keď bol jej manžel len členom vládneho politbyra, s ním cestovala do Británie. Na mušku si ich vzali komentátori i fotografi - všímali si jej účes, mejkap, šaty a perlové náušnice v tvare sĺz. Neodbytným novinárom v Londýne zamávala so slovami „see you later“ (dovidenia neskôr), čím ich takmer priviedla do mdlôb.
Doma sa Raisa po prvý raz objavila na prvej stránke Pravdy na recepcii na počesť indického premiéra Rádžíva Gándhího a jeho ženy. Sovietski občania si lámali hlavy: „Kto bola tá žena vedľa pani Gándhíovej?“ Čoskoro to zistili, a nie všetci boli spokojní. Poslanec z dnes ukrajinského Charkova spustil v roku 1989 v televízii hnevlivú tirádu proti Gorbačovovi: „Napoleona vmanipulovali do tyranie jeho pätolízači a manželka. Myslím si, že ani vám sa nepodarí vyhnúť pochlebovaniu a vplyvu vašej ženy.“
Na Západe pútalo takmer rovnakú pozornosť, ako úspešné summity superveľmocí napätie medzi manželkami ich vtedajších vodcov - Raisou a Nancy. Pani Reaganovej sa nikdy nepodarilo zakryť svoju nechuť voči rivalke. Keď sa jej raz opýtali, či pokladá pani Gorbačovovú za nekultúrnu, odpovedala: „Podľa našich meradiel, áno.“ Raisa mala omnoho srdečnejší vzťah s matrónovitou Barbarou Bushovou, ktorá s ňou nikdy nepretekala o pozornosť módnych domov v Paríži a Miláne. Zo všetkých amerických dám však zrejme mala najviac spoločného s Hillary Clintonovou. Vzdelaná, intelektuálna, seriózna profesionálka bola oporou pri presadzovaní myšlienok svojho manžela.
Raisa sa narodila na Sibíri v oblasti Altaja a rýchlo pochopila, čo je to sovietska totalita. V životopise spomína, ako jej matka oznámila, že starý otec bol „obvinený z trockizmu“. Uväznili ho a zmizol bez stopy. „Moja matka stále netuší, kto bol Trockij a môj dedko to určite nevedel.“ V roku 1953 si vzala za muža Michaila Gorbačova a v roku 1967 obhájila záverečnú prácu o sociológii kolektívnych roľníkov na Moskovskej štátnej univerzite. Kým jej muž pracoval v komunistickej strane, prednášala na univerzite a spolupracovala s kruhmi reformných intelektuálov, ktorí hľadali cesty záchrany zomierajúceho sovietskeho systému. Mnohí z nich sa neskôr pripojili k ceste, na ktorú sa vydal jej manžel.
Keď sa Raisy Gorbačovovej v roku 1990 spýtali, či sú ženy lepšie gazdiné alebo političky, odpovedala: „Oboje.“
(REUTERS)