Bývalý najvyšší poľský predstaviteľ štátu Wojciech Jaruzelski sa musí zúčastniť na súdnom procese, ktorý sa bude zaoberať potlačením nepokojov pracujúcich v Gdansku v roku 1970. Vojvodinský súd v Gdansku po analýze lekárskych posudkov uznal Jaruzelského za schopného byť na pojednávaní. 76-ročný bývalý generál sa dlhé roky vyhýbal procesu kvôli zdravotnému stavu. Pri krvavých zrážkach medzi poľskými milíciami a štrajkujúcimi pracujúcimi v decembri 1970 prišlo o život 40 ľudí. Jaruzelski bol vtedy ministrom obrany. Proces sa po niekoľkých odkladoch začal znova v roku 1996. Okrem Jaruzelského je obvinených ešte 11 bývalých generálov a popredných straníckych funkcionárov.
Šesť členov bývalého vedenia komunistickej strany v Litve pre vlastizradu v auguste odsúdili na vysoké tresty. Obvinili ich, že sa v januári 1991 zúčastnili na štátnom prevrate. Vtedy sa zvláštne jednotky sovietskej tajnej služby pokúsili dobyť televíziu a parlament, ktoré sa dostali do rúk demonštrantom. Zabili 14 neozbrojených protestujúcich. Obvinení, medzi nimi aj niekdajší šéf litovskej komunistickej strany Mykolas Burekevivius a šéfideológ Juozas Jermalavicius, boli odsúdení na odňatie slobody v trvaní 8 až 12 rokov. V januári 1991 vytvorili litovskí komunisti s podporou Sovietskeho zväzu v tejto vtedy sovietskej republike novú vládu. Po stroskotaní akcie KGB ich presídlili do Moskvy. Súd ich obvinil z porušenia ústavy, pretože litovský parlament už v roku 1990 vyhlásil svoju suverenitu a rozhodnutie podporila aj väčšina litovských komunistov. Očakáva sa, že pre vysoký vek odsúdených tresty skrátia.
APEL OBETÍ KOMUNIZMU
Medzinárodný zväz obetí komunizmu založený v roku 1990, ktorý združuje zástupcov 16 krajín bývalého sovietskeho bloku, na svojom kongrese v Brne v roku 1997 vyzval medzinárodné fóra, aby sa k zločinom komunizmu postavili rovnakým spôsobom ako k zločinom fašizmu spáchaných počas druhej svetovej vojny. Kým s fašizmom sa medzinárodné spoločenstvo vyrovnalo tzv. norimberskými zákonmi, čo sa týka zločinov vyplývajúcich zo zneužitia moci v komunistických režimoch, nedošlo ani len k významnejším medzinárodným štúdiám a vypracované štatistiky len čiastočne mapujú vážnosť politických zločinov tejto éry. Jedným z ojedinelých cenných pokusov tohto charakteru je už aj u nás vydaná Čierna kniha komunizmu. (mim, kl)