BRATISLAVA (SME - gk) - Medzinárodný menový fond (MMF) by mal v tomto týždni dať vyhlásenia kritizujúce pôsobenie šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Alana Greenspana, informuje včerajšie vydanie britského denníka The Daily Telegraph. Fond by sa vo svojej kritike prvého muža americkej centrálnej banky mal zamerať hlavne na pomalé prispôsobovanie sa politiky Fedu na prehrievanie najväčšej svetovej ekonomiky. MMF vyčíta A. Greenspanovi, že sa nezasadzuje za výraznejšie zvýšenie úrokovej miery v Spojených štátoch amerických. Podľa správy je fond sklamaný, že centrálna banka nie je schopná preniesť slová svojho šéfa do nejakých konkrétnych skutkov. Aj napriek tomu, že Greenspan poukázal na prehrievanie americkej ekonomiky a riziká z toho vyplývajúce, výbor pre operácie na voľnom trhu (OMC) Fedu v posledných mesiacoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu iba o 25 bázických bodov. Podľa MMF by väčšie zvýšenie mohlo prispieť k ochladeniu výkonu hospodárstva a tým by sa najväčšia svetová ekonomika vyhla tvrdému pristátiu, ktoré USA po niekoľkoročnom boomovom raste hrozí. Okrem toho MMF poukázal na skutočnosť, že Greenspan varoval Ameriku, pred jej nadhodnoteným kapitálovým trhom, ktorý neodráža skutočný stav emisií obchodovaných spoločností. A. Greenspan bol však doteraz označovaný za otca boomového rastu americkej ekonomiky posledných deviatich rokov, ktorý bol najdynamickejší a najdlhší v histórii USA. MF by malo túto kritiku zverejniť ako súčasť polročnej správy World Economic Outlook.
Medzinárodný menový fond by na druhej strane mal v tom istom čase, ako vydá svoju kritiku A. Greenspana, pozitívne zhodnotiť posledné kroky Bank of England (BOE). Fond podľa The Daily Telegraph chce označiť britskú centrálnu banku za vzor pre ostatné svetové emisné banky, keďže BOE podľa názoru MMF správne reagovala v správnom čase. Fond týmto podporí rozhodnutie centrálnej banky, ktorá pri zvyšovaní úrokovej miery vychádzala hlavne z vývoja cien nehnuteľností.
Podľa MMF pri rozhodnutiach o výške úrokovej miery už nestačí pozerať iba na vývoj spotrebiteľských cien, ale aj ďalšie ukazovatele sa musia zohladniť pri posudzovaní inflačných tlakov v ekonomike.