V taiwanskej metropole Tchaj-pej sa včera, teda 19. 9. 1999, dalo zosobášiť 99 snúbeneckých párov, a to presne deväť minút a deväť sekúnd po deviatej hodine rannej miestneho času. K oltáru museli snúbenci prejsť po červenom behúni dlhom 99 metrov. Masové sobáše sú na Taiwane sprievodným javom tzv. šťastných hodín. Včerajšia šťastná hodina je považovaná za vôbec najpriaznivejší okamih 20. storočia, pretože obsahuje najviac deviatok. Na Taiwane začal prevádzku aj celý rad nových obchodov a spoločností v rovnakej chvíli, keď sa zosobášilo 99 párov. Číňania veria, že deviatka je šťastným číslom prinášajúcim nielen duševnú pohodu, ale i materiálne bohatstvo.
STRES POZNAŤ PODĽA ŠKRÍPANIA ZUBOV
Príčinou rastúceho počtu ľudí, ktorí v Nemecku škrípu počas spánku nevedomky zubami, je vysoká nervová záťaž. Vyplýva to z poznatkov, ku ktorým dospeli nemeckí lekári. Medzi ľuďmi, ktorí si tak uvoľňujú nahromadený stres, patrí napríklad i terajší minister zahraničných vecí Joschka Fischer a futbalová legenda Franz Beckenbauer. Asi 60 percent obyvateľov v spánku škrípe zubami, alebo ich aspoň k sebe silno tlačí. Výsledkom tohto nezdravého vyrovnávania sa so stresom je bolesť hlavy, migréna a strata zubov.
FALŠOVATEĽ LISTOV J.F.K. VO VÄZENÍ
Až na deväť a pol roka väzenia a náhradu škody odsúdil newyorský súd Lawrenca Cusacka, ktorý zarobil päť miliónov dolárov na predaji sfalšovaných listov amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, zavraždeného v roku 1963 v Dallase. Cusack vraj vyrobil 200 dokumentov, v ktorých napodobnil rukopisy prezidenta Kennedyho, jeho brata Roberta a hollywoodskej hviezdy Marylin Manroeovej. Podľa svojej výpovede ich objavil v pozostalosti zosnulého otca, ktorý bol dôverníkom a tajným poradcom Kennedyovcov. S predajom listov začal Cusack v roku 1993 prostredníctvom obchodníka so známkami a vzácnymi podpismi Johna Reznikoffa. Dokumenty mali dokazovať, že Kennedy herečke zaplatil, aby mlčala o ich vzťahu, a mali potvrdiť aj to, že prezident udržoval styky s mafiou. Na základe nich televízna stanica CBS vyrobila dokumentárny film, ale krátko pred jeho uvedením v roku 1997 vysvitlo, že ide o podvod. Stalo sa tak vďaka Cusackovmu omylu - na listové obálky uviedol poštové smerovacie čísla, ktoré v šesťdesiatych rokoch ešte neexistovali.
VYDRAŽILI KEKS POLÁRNIKA SCOTTA
Keks polárnika Roberta Scotta, ktorý v roku 1912 zomrel s celou svojou výpravou pri pokuse dobyť južný pól, bol v piatok v londýnskej aukčnej sieti Christie‘s vydražený za 39 910 libier. Šťastným kupcom sa stal Ranulf Fiennes, ktorý ako prvý obišiel zemeguľu od pólu k pólu. Dražba predmetov z pozostalosti Roberta Scotta a ďalšieho britského polárnika Ernesta Shackeltona vyniesla okolo 313 000 libier. Scott sa zúčastnil dramatického závodu o prvé dobytie južného pólu proti nórskemu polárnikovi Roaldovi Amundsenovi. Keď Scottova výprava 18. januára 1912 pól skutočne dosiahla, zistila, že Amundsen postupujúci z iného miesta Antarktídy na póle bol už 15. decembra. Skromnejšia Amundsenova výprava použila na ťahanie zásob psy a v poriadku sa vrátila. Scottova veľkorysejšia expedícia mala na ťahanie sibírske poníky. Tie však drsné podmienky nevydržali a zásoby museli na saniach ťahať sami členovia výpravy, ktorí postupne umierali. Scott zahynul medzi poslednými v marci 1912. (ČTK)