Ktorú udalosť alebo rozhodnutie vládnej koalície najviac oceňujete?
J. SITEK, SNS: „Nespomínam si.“
I. GAŠPAROVIČ, HZDS: „Pošepkajte mi. Snáď ako jediný pozitívny krok sa dá oceniť to, že došlo k zvoleniu prezidenta republiky. Aj keď podľa vládnej koalície volili prezidenta ako menšie zlo. Takže ani to nie je celkom pozitívne.“
P. MURÁNSKY, KDH: „Predovšetkým oceňujem zostavenie takej heterogénnej vlády, aká tu ešte nebola a prijatie štátneho rozpočtu a novely volebného zákona, ktorým sa zrušil Mečiarov nedemokratický volebný zákon. Ten tu totiž urobil pred voľbami chaos.“
J. MALCHÁREK, SOP: „V kľúčových otázkach sme sa vedeli dohodnúť. Myslím najmä na zákon o štátnom rozpočte i na práve prijatú novelu zákona o veľkej privatizácii. Je dobré, že koalícia sa dokázala dohovoriť.“
J. KVARDA, SMK: „Vyzdvihnúť treba to, že vláda prijala stratégiu reformy verejnej správy. Je to smelý a závažný krok. Vláda, ktorá tu bola pred nami, si to nevedela ani len predstaviť.“
M. IŠTVÁN SDĽ: „Oceňujem, že v množstve sporných vecí sa v diskusii vždy podarilo nájsť kompromis, či už pri prijímaní rozpočtu, alebo zákona o veľkej privatizácii.“
R. FICO, nezávislý poslanec: „Treba oceniť snahu priniesť zvrat vo všetkých oblastiach. Túto snahu som podporoval. Potom veľmi rýchlo politické strany zistili, že sa musia starať samy o seba a skončilo sa to na úrovni pred rokom 1998.“
Čo podľa vás najviac poškodilo dôveryhodnosť vlády a vládnej koalície?
J. SITEK, SNS: „Najviac poškodilo zrušenie amnestie zastupujúcim prezidentom M. Dzurindom. Navyše nemal na to ani uznesenie vlády.“
I. GAŠPAROVIČ, HZDS: „Negatíva tejto vlády netreba vypočítavať. Je to absolútna neschopnosť riadiť štát a plniť predvolebné programy.“
P. MURÁNSKY, KDH: „Najviac poškodili predprivatizačné kauzy ako telekomunikácie či Nafta Gbely. Myslím si, že negatívom je aj pokračovanie samostatnej ľavicovej politiky SDĽ, ktorá neustálym tlakom na ostatných partnerov v koalícii vyvoláva pocit, že táto vláda nie je schopná včas prijímať rozhodnutia.“
J. MALACHÁREK, SOP: „Určite to, že vláda medzi sebou komunikuje prostredníctvom médií. Nemá jednotné názory s poslaneckými klubmi. Mal som predstavu, že veci, ktoré sa sľubovali pred voľbami, sú lepšie pripravené.“
J. KVARDA, SMK: „Boli to kauzy G. Palacka, Nafta Gbely a tiež deblokácie spojené s Devín bankou.“
M. IŠTVÁN, SDĽ: „Vláda rozhoduje pomaly. Niekedy to tak vyzerá. Faktom však je, že vláda rozhoduje demokraticky a k demokracii patrí diskusia, kým sa dospeje k spoločnému kompromisu.“
R. FICO, nezávislý poslanec: „Je to najmä neriešenie najdôležitejších javov ako kriminalita, korupcia, stabilita ekonomiky. Nechcem hovoriť o vládnej koalícii, to nie je podstatné, podstatné je, ako sa vyvíja Slovensko, a nie pár politikov, ktorí v tejto krajine vládnu. Prídu po nich iní.“ (sp)