BRATISLAVA (SME - gk, dd) - Medzinárodná ratingová agentúra Standard&Poor‘s (S&P) včera udelila emisii eurobondov Štátneho fondu cestného hospodárstva rating BB+. Rating dlhopisov cestného fondu v hodnote 120 mil. EUR, ktorá je splatná v roku 2006, je zhodný s hodnotením Slovenska, keďže táto emisia je bezpodmienečne garantovaná štátom.
Štátny fond cestného hospodárstva, ktorý vznikol v roku 1994, sa zaoberá získavaním zdrojov a financovaním výstavby údržby a opravy ciest a diaľnic. Príjmy fondu pochádzajú hlavne z daní a poplatkov spojenými s cestnou premávkou na Slovensku. Očakávané príjmy fondu na tento rok sú približne 17 mld Sk, čo by malo bez problémov stačiť na pokrytie výdavkov. Fond získava financie aj prostredníctvom úverov na slovenskom alebo zahraničnom trhu. V auguste predstavovali nesplatené záväzky cestného fondu sumu 28,7 mld korún.
Slovenská republika má v súčasnosti rating svojich korunových záväzkov BBB+ a devízových BB+. Obidva s negatívnym výhľadom. Hodnotenie Slovenska je obmedzované pochybnosťami o schopnosti vlády implementovať štrukturálne reformy, krehkou externou likviditou a slabým bankovým sektorom. Podporované je naopak lepším politickým prostredím, nízkym dlhovým zaťažením štátu a ekonomickým potenciálom krajiny.
Emisia eurobondov Štátneho fondu cestného hospodárstva je naplánovaná na 28. septembra. Jej objem je 120 mil. EUR, teda zhruba 5,2 mld Sk. Eurobondy sú splatné o 7 rokov. Manažérom tejto emisie je Credit Suisse First Boston. Eurobondy sa budú dať obchodovať na frankfurtskej burze, pričom ich cena je pomerne vysoká. Tá predstavuje 4,7 % nad nemeckými cennými papiermi splatnými zhruba v rovnakom čase. Štát mal pritom pri poslednom navýšení svojej emisie eurobondov spread na úrovni pod 4 %. Podľa analytikov je jedným z dôvodov vyššieho úročenia dĺžka splatnosti. Pri emisii štátnych obligácii to bolo 5 rokov, teraz až 7 rokov. dlhšie obdobie pritom predstavuje zakaždým väčšie riziko. Na druhej strane však ekonómovia poukazujú aj na to, že cena pre fond je dôkazom toho, že hodnotenie Slovenska v očiach investorov sa stále nezlepšuje. Okrem samotného spreadu je vysoký aj kupón týchto bondov. Dosahuje 9,5 %, čo znamená, že Slovensko bude musieť zaplatiť len z týchto bondov každý rok zo štátneho rozpočtu 11,4 mil. EUR, teda asi pol miliardy korún na úrokoch.