Pavol Hamžík rokoval včera vo fínskom hlavnom meste rokoval s ministrom pre záležitosti Európskej únie (EÚ) Kimmom Sasim, ktorého krajina predsedá EÚ, predovšetkým o nadchádzajúcom summite v Helsinkách. Hovorili aj o veľkých rezervách v hospodárskej oblasti. Vzájomný obchod nepresahuje 80 miliónov USD, čo je podľa P. Hamžíka na spodnej hranici možností obidvoch štátov.
Potvrdila fínska strana očakávaný scenár, podľa ktorého na decembrovom summite v Helsinkách dostanú pozvanie na rozhovory všetky kandidujúce krajiny z druhej skupiny, čím sa delenie na dve skupiny zruší?
„Áno, s tým, že sa bude diferencovať medzi štátmi. Bulharsko a Rumunsko nie sú pripravené na bezprostredné rokovania, ale treba im dať jasnú perspektívu. Po helsinskom summite prvá a druhá skupina nebudú existovať, bude už len šanca byť medzi prvými krajinami, ktoré vstúpia do EÚ a medzi nimi chce byť aj SR. Máme záujem, aby sa rokovania s nami začali hneď po helsinskom summite spolu s Lotyšskom a Maltou.“
Padne na helsinskom summite aj termín vstupu prvých krajín do EÚ?
„Nový predseda Európskej komisie Romano Prodi a nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer o tom hovoria, ale takéto rozhodnutie zatiaľ nemá podporu, pretože rozhodujúci je stupeň pripravenosti a nie dátum.“
Je Fínsko pripravené začiatkom novembra zrušiť štvormesačný vízový režim?
„Sú preto dobré predpoklady. Fínska strana po informáciách, ktoré dostala po vládnej a parlamentej línii a po návštevách jej predstaviteľov na Slovensku získala presvedčenie, že niet dôvodu, aby občan SR či už Róm, alebo Neróm žiadal o politický azyl. Doteraz bolo zamietnutých 130 žiadostí, 100 slovenských Rómov sa vrátilo späť na základe vlastnej žiadosti, 70 bolo alebo bude vrátených do krajín, z ktorých vycestovali a nepredpokladám, že by niekto zo zvyšných uchádzačov dostal politický azyl. Podľa fínskej strany možno tento problém riešiť iba s pomocou celoeurópskych organizácií, ako je Rada Európy, vysoký komisár pre menšiny či Európska komisia.“
Povedal som fínskym predstaviteľom, že vízová povinnosť brzdí kontakty na vládnej úrovni, v hospodárskej oblasti, aj medzi našimi občanmi. My máme eminentný záujem, aby bola vízová povinnosť zrušená pred helsinským summitom.“
MIRIAM ZSILLEOVÁ