Moskovčania veria, že za atentátmi sú Čečeni, komunisti však ukazujú prstom na Kremeľ

Len 2,9 percenta Moskovčanov súhlasí s tým, aby na Čečensko bola zhodená atómová bomba. Vyplýva to z bleskového prieskumu služby Vzgľad (Názor) po pondelňajšom druhom výbuchu obytného domu v Moskve. Za jediný týždeň bolo zavraždených vyše 200 ľudí. Páchat

elia ani jedného z útokov neboli zadržaní. Moskva niekoľko dní nehovorí od rána do večera prakticky o ničom inom než o tajomných silách či zlých Čečenoch, ktorí mohli domy aj s obyvateľmi zlikvidovať. Moskovčania sa rozdelili na dva týbory. Jedni súhlasia s tzv. čečenskou stopou, druhí ukazujú prstom na Kremeľ. Obe skupiny vinia ešte tajné služby.

VERZIA ČEČENSKÁ STOPA

Verejnosť i politici sa väčšinou prikláňajú k tejto verzii. Vyšetrovatelia Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) sú síce zdržanlivejší, ale po poslednom výbuchu na Kaširskej triede hovorca tajných služieb Alexander Zdanovič už toto podozrenie verejne potvrdil. Čečeni sa tak stali hlavnými prenasledovanými. Táto verzia sa ďalej vetví. Najpopulárnejšou teóriou je, že ľudia Šamila Basajeva a Chattába sú zodpovední za všetky teroristické činy. Basajev však svoju účasť na týchto akciách zásadne odmieta a ani Chattáb sa priamo k žiadnej explózii neprihlásil. V populárnom týždenníku Novaja gazeta sa objavil článok, ktorý práve túto verziu rozviedol do detailov. Autor článku Viačeslav Izmajlov tvrdí, že jeho informátor patril k diverzantom a vraj utiekol vyšetrovateľom z FSB. Za každý z teroristických činov vraj aktéri dostanú 50 až 100-tisíc dolárov. Chattáb mal zložiť prísahu na Korán, že tých, ktorí zabijú maximum Rusov, bohato odmenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Táto verzia na prvý pohľad vyzerá trochu pritiahnutá za vlasy, ale zvláštne je, že ani po zverejnení všetkých podrobností FSB nič nepoprela. Hovorca vystúpil iba s nekonkrétnym vyhlásením, že čečenská stopa je hlavnou verziou, ale nie jedinou. Názory sa rôznia i v tom, kto túto akciu financuje. Objavili sa mená ruského finančného magnáta Borisa Berezovského a arabského milionára Úsama bin Ladína.

VERZIA KREMEĽSKÉ ÚČTY

Komunisti už ústami Viktora Iliuchina, ultraľavicového poslanca dumy, nepriamo obvinili Kremeľ, že po teroristických činoch bude môcť zrušiť voľby. Podľa tejto teórie, ku ktorej sa prikláňa časť ľavicovo naladeného obyvateľstva, sú posledné bombové útoky výsledkom tvrdého politického boja medzi súčasnou mocou a opozíciou. Finančné škandály, do ktorých bol zapletený i Boris Jeľcin a jeho rodina, mohli vraj poslúžiť ako rozbuška. Okolie súčasného prezidenta sa obáva ešte viac než on sám, že ho na tróne vystrieda niekto nekontrolovateľný. Najjednoduchšie je teda voľby odložiť a zachrániť tak načas seba i ukradnuté miliardy dolárov. Zrušenie prezidentských volieb je však záležitosť veľmi zložitá a vyžaduje zavedenie výnimočného stavu. Na to nestačí výbuch, ktorý zraní pár desiatok ľudí. Treba šokovať obyvateľstvo, presvedčiť ho, že bez výnimočného stavu budú ohrozené životy všetkých. Navyše sa pri všeobecnej panike zabudne na nepodstatné finančné škandály prezidentskej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

VERZIA VŠEMOCNÁ FSB

Prakticky pri všetkých veľkých kriminálnych činoch sa časť obyvateľstva domnieva, že za akciami stojí tajná služba. I teraz podozrievajú FSB alebo niektorú z jej zložiek. O spojitosti tajných služieb s teroristickými akciami písali ruské noviny úplne otvorene už v roku 1996. Pracovníci FSB boli podozriví z organizácie výbuchu na trhu vo Vladikavkaze, hlavnom meste kaukazskej republiky Severné Osetsko, kde zahynulo okolo 60 ľudí. Opäť chýbali dôkazy. V minulom roku časť príslušníkov FSB verejne obvinila svojich kolegov, že pripravovali rad atentátov na významné osoby vrátane Borisa Berezovského. Všetky tieto skutočnosti, i keď nepotvrdené, vyvolávajú vo verejnosti dojem, že FSB sa nezaoberá iba ochranou ústavy a poriadku v krajine. I tentokrát existuje motív - Moskva sa mohla snažiť vyvolať nenávisť voči Čečenom a pripraviť verejnú mienku na tvrdý zásah na Kaukaze. Prieskum verejnej mienky však dokazuje, že 300 mŕtvych za posledný mesiac nestačí na to, aby Rusi súhlasili s použitím ľubovoľného prostriedku proti separatistom.

SkryťVypnúť reklamu

PETRA PROCHÁZKOVÁ, Moskva

(Autorka je spravodajkyňou agentúry Epicentrum)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 345
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 816
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 215
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 620
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 366
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 114
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 745
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu