Homosexuálne páry majú v týchto krajinách sociálne a právne výhody rovnaké ako páry heterosexuálne. Nemôžu však spolu napríklad uzavrieť cirkevný zväzok a až na Dánsko nemôžu adoptovať deti. Práve dánsky parlament totiž v máji tohto roku priznal obmedzené právo adopcie dieťaťa homosexuálnym párom v takzvanom registrovanom partnerstve. To im umožňuje adopciu pokrvného potomka jedného z partnerov. „Bol to veľký deň. Teraz ľudia v homosexuálnych manželstvách konečne môžu adoptovať deti, ktoré skutočne k týmto rodinám patria,“ povedala po prijatí zákona jeho iniciátorka, bývalá ministerka zdravotníctva Yvonne Herlövová-Andersenová.
Holandsko navyše umožňuje párom rovnakého pohlavia od minulého roka klasický sobáš. Holandská vláda však už predložila novú verziu tohto zákona, ktorá by ešte pred koncom storočia dala defintívny rámec jej súčasným predstavám o postavení homosexuálnych párov. Predloha zákona, ktorý by mal prejsť čítaním v parlamente na konci tohto roka, upravuje podmienky, za akých môžu tieto dvojice adoptovať deti. „Súčasný plán sa snaží rešpektovať zákony iných krajín. Preto nemôžu napríklad homosexuálne dvojice adoptovať deti z cudzích krajín. Poškodilo by to našich záujemcov o adopciu spomedzi heterosexuálov,“ povedal holandský premiér Wim Kok. Záujemcovia o osvojenie musia žiť v harmonickom zväzku najmenej tri roky a musia súčasne preukázať, že sú schopní postarať sa o adoptované deti po celý rok.
V Nemecku zatiaľ možnosť svadby medzi homosexuálmi v roku 1993 zamietol ústavný súd. Vo Švajčiarsku sú homosexuálne páry zbavené možnosti prevodu vlastníckych práv v prípade úmrtia jedného z partnerov. Veľká Británia je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá zákonom priamo stanovila vek na nadviazanie homosexuálnych vzťahov, je ním osemnásty rok. Na nadviazanie heterosexuálnych vzťahov je pritom hranica o dva roky nižšia. Prvú oficiálnu adopciu dieťaťa homosexuálom v tejto krajine povolili pred troma rokmi. Možnosť zavedenia zmluvy o civilnom zväzku, ktorá by poskytovala právny štatút spolužitia homosexuálnym párom, v súčasnosti skúma aj francúzska vláda. Pritom ešte do roku 1982 hrozil francúzskym homosexuálom trestný postih.
Ako trestný čin sa homosexualita napríklad v Rumunsku posudzovala až do roku 1996. V Rusku bola trestnosť homosexuality zrušená v roku 1993. Maďarsko naopak predvlani legalizovalo homosexuálne páry. Osobitný prístup k ľuďom sexuálne orientovaným na rovnaké pohlavie platí v Spojených štátoch. Tam homosexuálov prijímajú do armády za podmienky, že o svojej sexuálnej orientácii pomlčia. V Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky začiatkom júla tohto roku návrh zákona o registrovanom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia vrátili späť do príslušného parlamentného výboru.
s MUDr. PAVLOM ČERNÁKOM, riaditeľom Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku